M jak Mrówka

Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć

Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć

Apteczka samochodowa w Polsce nie jest obowiązkowym wyposażaniem, jednak warto ją zawsze mieć pod ręką, ponieważ nie wiadomo, co może przydarzyć nam się w drodze. Oczywiście musi być odpowiednio wyposażona.

Z kupnem apteczki samochodowej nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu – dostępne są w supermarketach, na stacjach benzynowych, możemy ją także zamówić przez internet. Możemy zdecydować się na gotową apteczkę samochodową lub samodzielnie ją wyposażyć w podstawowy zestaw ratunkowy, który umożliwi nam wstępne opatrywanie ran czy złamań, a także ewentualne podtrzymywania życia poszkodowanego aż do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Co ważne, nie chowajmy apteczki w bagażniku – w momencie wypadku możemy mieć do niej utrudniony dostęp. Umieśćmy ją w schowku lub pod fotelem. Pamiętajmy także, że w takich krajach jak np. Niemcy, Słowacja, Czechy, Francja. Austria czy Chorwacja za brak apteczki grozi nam wysoki mandat.

Apteczka samochodowa dobrze wyposażona

Łatwo napisać, że w apteczce powinny znajdować się podstawowe elementy. Co to jednak oznacza w praktyce? Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

  • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy w formie papierowej – podczas wypadku lub w trudnych warunkach atmosferycznych nie zawsze mamy możliwość skorzystania choćby z telefonu z dostępem do internetu.
  • Koc ratunkowy – przyda się do ochrony poszkodowanego przed wyziębieniem lub gdy będziemy musieli opuścić samochód, a temperatura jest niska.
  • Plastry z opatrunkiem – zabezpieczymy nimi drobne rany i skaleczenia. Najlepiej w apteczce samochodowej mieć plastry różnej wielkości, dobrym wyborem są plastry wodoodporne.
  • Plastry bez opatrunku – przydadzą się do przyklejania opatrunków z jałowej gazy (je też powinniśmy mieć w apteczce).
  • Bandaże dziane o szerokości 5 i 15 cm – do mocowania opatrunków.
  • Opaski elastyczne lub półelastyczne – z ich pomocą unieruchomimy np. zwichniętą kostkę. Natomiast chustka trójkątna przyda się do stworzenie temblaka czy wykonania opatrunku głowy.
  • Nożyczki bez ostrych końców – utniemy nimi bandaż, ale mogą nam pomóc również w przecięciu pasów bezpieczeństwa i uwolnienia ofiary wypadku oraz rozcięcia ubrania w celu opatrzenia ran.
  • Rękawice jednorazowe (lateksowe, nitrylowe) – uchronią ratownika przed zakażeniem groźnymi wirusami i bakteriami podczas przeprowadzania akcji ratunkowej.
  • Maseczka do resuscytacji krążeniowo-oddechowej – niezbędna podczas wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta oraz masażu serca.

Czego nie przechowywać w apteczce samochodowej?

Lepiej w apteczce samochodowej nie przechowywać płynnych środków dezynfekcyjnych ani leków przeciwbólowych – umieśćmy je w podręcznej torbie. Długotrwałe przetrzymywanie leków w apteczce może narazić je na działanie wysokiej lub bardzo niskiej temperatury – większość leków musi być przechowywana w odpowiednich warunkach. Poza tym, udzielając pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku, nie wolno podawać mu żadnych leków doustnie ze względu na duże ryzyko zakrztuszenia i uniemożliwienie wykonania zabiegów medycznych. Natomiast uszkodzone opakowania środków dezynfekujących mogą doprowadzić do zniszczenia zawartości apteczki oraz zranienia osoby, która z niej korzysta.

Apteczka samochodowa pod kontrolą

Apteczka samochodowa musi być widoczna – najczęściej więc jest pomarańczowa, żółta lub czerwona. Jaskrawy kolor pomoże nam lub innym osobom bez problemu ją odnaleźć. Pamiętajmy także, aby co jakiś czas sprawdzać termin ważności poszczególnych elementów wyposażenia apteczki, a także na bieżąco uzupełniać braki (nawet jeśli gazy czy opatrunki nie zostały do końca zużyte). Zadbajmy, aby w apteczce panował porządek – ułatwi nam (lub innej osobie) to udzielenie pierwszej pomocy.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: Profast, fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *