M jak Mrówka

Tapeta na jednej ścianie

Tapeta na jednej ścianie

Tapety we wnętrzach weszły do kanonu wykańczania ścian. Jednak dzisiaj coraz częściej układa się je tylko na jednej ścianie lub jej fragmencie. Kiedy ułożyć tapety na fragmentach ścian?

Tapeta na jednej ścianie Tapeta na jednej ścianie 

Kochamy tapety – o tym, że należą do najchętniej stosowanych materiałów ściennych decyduje połączenie bogactwa wzorów z przystępnymi cenami oraz nie sprawiającym większości wykonawców układaniem ich na ścianach. Tapety należą do materiałów, z których można wyczarować niepowtarzalną aranżację wnętrz. Warto także pamiętać, że są doskonałe, jeśli chcemy poprawić proporcje pomieszczeń czy też wydzielić z nich aneks funkcjonalny lub podkreślić urok wnęk i nisz. Wówczas najlepiej ułożyć je nie na wszystkich ścianach.

Tapeta na jednej ścianie Tapeta na jednej ścianie

Tapety w aneksach funkcjonalnych

Jednoprzestrzenna strefa dzienna weszła już do kanonu projektowania wnętrz. Jednym ze sposobów wyodrębnienia w niej aneksów funkcjonalnych jest zróżnicowanie ścian lub podłóg. Najczęściej pożądany efekt uzyskuje się, stosując zróżnicowanie materiałowe lub kolorystyczne. Najłatwiej zastosować wówczas tapety. Są tak różnorodne wzorniczo i funkcjonalnie, że z łatwością dobierzemy odpowiednią zarówno do aneksu kuchennego, jadalnianego czy wypoczynkowego. Można je zastosować np. tylko w pasie nad szafkami kuchennymi, na ścianie przy której ustawimy kanapę czy też stół jadalniany lub kredens albo bufet. Szczególnej uwagi wymaga dobór tapety w kuchennej strefie roboczej. Ułożona na ścianie w tym miejscu musi być przede wszystkim odporna na wilgoć i szorowanie. Te warunki spełni np. tapeta winylowa na podkładzie z flizeliny. Coraz częściej tapetą wyróżniamy także aneksy sypialniane w strefie nocnej – to materiał, który ociepla łóżko i wokół jego wezgłowia tworzy przytulny klimat.

Tapeta na jednej ścianie Tapeta na jednej ścianie

Tapeta na rzecz proporcji wnętrza

Nie tylko w mieszkaniach, ale także w wielu domach jednorodzinnych liczne pomieszczenia nie mają idealnych wymiarów: są zbyt wąskie, za niskie, a niekiedy także za wysokie. Świetnym sposobem na optyczne skorygowanie tych dysproporcji będzie użycie tapet. Doskonałe są te w zawsze modne paski – są niezawodne, gdy chcemy „podwyższyć” wnętrze, ale także wiele innych. Optyczne manewrowanie wysokością będzie również skuteczne, gdy zdecydujemy się na tapetę jedynie do poziomu lamperii. Z kolei, by nadać wąskiemu pokojowi czy korytarzowi głębię, warto ułożyć na dłuższej ścianie tapetę z przestrzennym wzorem. W takim przypadku dobry efekt przyniesie także naklejenie fototapety z obrazem ulicy czy alei parkowej.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *