M jak Mrówka

Taka zwykła gałązka w delikatnym wazonie

Taka zwykła gałązka w delikatnym wazonie

Kwiaty są nieodłącznym elementem dekoracji naszych mieszkań. Dobieramy kolory, kompozycje, kupujemy bukiety – dekorujemy stoły, komody, parapety. Moda na minimalizm i prostotę wkracza jednak i w tę sferę, a inspiracji możemy poszukać we własnym ogrodzie.

Taka zwykła gałązka w delikatnym wazonie

Podróże, a szczególnie te dalekie i egzotyczne wnoszą często coś nowego w nasze poczucie estetyki. Coś, co zrobiło na nas wrażenie i ujęło swoim dekoracyjnym pięknem staramy się niejednokrotnie po powrocie odtworzyć oraz zaszczepić w stylizacji naszego wnętrza.

Niedawno podobne doświadczenie stało się też moi udziałem. Jako że należę do osób, na których szczególne wrażenie robi prostota, przywiozłam z podróży fascynację minimalistycznym sposobem prezentacji roślin, zarówno w zwykłych wnętrzach mieszkalnych. jak i strefach publicznych. Przyzwyczajona do kwiatów w domu, głównie w postaci bukietu tulipanów, narcyzów, wiązanek mieszanych nie mogłam się napatrzeć na tak prostą, przykuwającą uwagę dekorację kwiatową, jaką była zwykła ogrodowa gałązka (fragment rośliny wprost z natury) w prostym delikatnym wazonie.

Minimalizm w prezentacji

Zwyczajowe powiedzenie, że w prostocie najwięcej elegancji ma potwierdzenie w budowaniu dekoracji z najzwyklejszych, otaczających nas, najchętniej naturalnych elementów. Zielona gałązka z ogrodu, dopiero co puszczająca liście albo kwitnąca delikatnymi wiosennymi kwiatami, fragment pnącza o ciekawym splocie może stać się niezwykle ozdobną alternatywą dla typowej prezentacji kwiatów ciętych. Gałązka ze zwykłego ogrodowego krzewu przykuwa uwagę i ma w sobie jakąś subtelną malowniczość, niejednokrotnie zdecydowanie bardziej inspirującą niż bogaty bukiet kwiatów.

Niezwykłe wrażenie potrafią zrobić i nadać wnętrzu zupełnie niebagatelny charakter bardzo duże szklane, ale proste w budowie wazony. Pozwolą one na umieszczenie sporej gałęzi czy dużego fragmentu rośliny, pogłębiając efekt wprowadzenia do domu natury.

Taka zwykła gałązka w delikatnym wazonie

Skromny wazon – sztuka prezentacji

Sztuka wschodu buduje estetyczny wyraz na umiejętnym zachowaniu harmonii i balansu. Skromna, przyniesiona wprost z natury gałązka pospolitej rośliny w odpowiednio dobranej oprawie potrafi zbudować śliczną, magiczną kompozycję. Do takich kwiatowych dekoracji wspaniale nadają się szklane, rurkowate wazony – pozwolą one ukazać roślinę z pełnym kształcie, zieleń drobnych liści czy faktura łodygi zatopione w wodzie mają też swój walor estetyczny. Naczynia w formie butelek z przedłużoną szyjką, wykonane z pięknej imitującej orientalną ceramikę będą w naszej prostej kompozycji jak najbardziej pożądane. Skromna roślinna gałązka niebagatelnie zaprezentuje się również w wazonach o nietuzinkowych kształtach zwieńczonych cienki wylotem – pozwalającym na umieszczenie w wazonie jedynie pojedynczego kwiatu.

autor: Dominika
zdjęcia: ASK, Dajar, Altom, Ekoceramika, Eurofirany, fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *