M jak Mrówka

Szczypta koronki na jesienne wieczory

Szczypta koronki na jesienne wieczory

Wzór koronki nie musi kojarzyć się jedynie z babcinymi serwetami, firankami czy damską bielizną. Od kilku lat pojawia się również w meblach, dywanach, tapetach i innych artykułach wyposażenia wnętrz. Tworzywem są nie tylko tkaniny – misterną plecinkę można spotkać też w artykułach wykonanych z ceramiki i metalu.

Szczypta koronki na jesienne wieczory Koronka to rodzaj ażurowej plecionki z nici – wszyscy wiemy jak wyglądają, ale tylko znawcy rozróżniają koronki szydełkowe, klockowe, igłowe, siatkowe, teneryfowe i frywolitki. Kiedyś towar luksusowy dostępny jedynie bardziej zamożnym, dzisiaj mocno spopularyzowany w dużej mierze dzięki temu, że ręczną, mozolną pracę zastąpiły maszyny. Koronki przekroczyły też granice stylu – kojarzone z romantycznością i delikatnością do niedawna przynależne były raczej stylom klasycznym, zarówno w modzie odzieżowej, jak i wyposażeniu wnętrz. Aktualnie koronkowe wzory przybierają różne formy i wbrew pozorom świetnie odnajdują się w otoczeniu stylu nowoczesnego. Bogaty wzór koronki użyty w detalach świetnie prezentuje się na tle minimalistycznego wyposażenia. Wzór koronki przenika też do meblarstwa.

Meble z motywem koronki

Na meblach wzory koronki stosuje się na wiele sposobów. Płyty z wyciętym wzorem koronki pokrywają fronty mebli łazienkowych i pokojowych – trójwymiarowa faktura sprawia, że wyglądają one niczym ręcznie wyhaftowane meble, dodające wnętrzom lekkości i finezji.

Szczypta koronki na jesienne wieczory Szczypta koronki na jesienne wieczory

Szczypta koronki na jesienne wieczory

Inny kierunek to ażurowe meble – są przykłady wykorzystania tego motywu w najbardziej śmiałych designerskich projektach. Designer Marcel Wanders zaprojektował kolekcję mebli Crochet stworzonych z ręcznie szydełkowanych kwiatów z białej bawełny, utrwalonych dzięki pokryciu żywicą epoksydową. Wzór koronki wykorzystują też projektanci sięgający w swoich projektach po inne materiały, np. metal czy tworzywa sztuczne. Wykonane z nich meble i artykuły wyposażenia wnętrz są również bardzo popularne. Doskonałym tego przykładem jest ażurowe krzesło Phillippa Starcka Miss Lacy. 

Szczypta koronki na jesienne wieczory Szczypta koronki na jesienne wieczory

Koronka wszechobecna

Koronkowe płytki ceramiczne ze wzorem koronki są modne od kilku sezonów. Wtapiane w szkliwo pokrywające płytki lub odciskana jako trójwymiarowy wór koronkowa płytka może być użyta jedynie jako pojedynczy subtelny dekor wyraźnie odcinających się na tle idealnie gładkiej płaszczyzny lub przeciwnie pokrywać dużą powierzchnię ściany tworząc wrażenie powierzchni pokrytej koronkową tkaniną.

Szczypta koronki na jesienne wieczory Szczypta koronki na jesienne wieczory

Koronka świetnie prezentuje się też na lampach i to tych o zupełnie nowoczesnej formie.

Szczypta koronki na jesienne wieczory Szczypta koronki na jesienne wieczory Szczypta koronki na jesienne wieczory

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *