M jak Mrówka

Szczypce i obcęgi

Pisałem już o szczypcach bocznych, teraz czas wziąć na warsztat szczypce czołowe i obcęgi. W odróżnieniu od tamtych, te mają ostrza tnące ustawione prostopadle w stosunku do rękojeści. Służą przeważnie do podobnych czynności. Można więc nimi ciąć kable i druty. Obcęgi przydadzą się ponadto do wyciągania gwoździ z desek.

Szczypce i obcęgi

Pamiętajcie, że szczypce czołowe i obcęgi to nie nożyczki – one nie kroją, tylko w zasadzie rozdzielają lub raczej łamią materiał. Tak bowiem są skonstruowane ich szczęki. Wybierając takie narzędzie koniecznie weźcie je w dłoń i sprawdźcie, czy jest wygodne. To podstawa. Musi mieć antypoślizgową, ergonomiczną rękojeść z dwóch rodzajów tworzywa. Wartościowym dodatkiem jest mechanizm ułatwiający cięcie, przy użyciu niedużej siły nacisku.  Oczywiście liczy się także materiał, z jakiego wyprodukowano elementy tnące. Powinna to być wysokiej klasy stal narzędziowa obrabiana metodą kucia i hartowana w oleju oraz utwardzana indukcyjnie. Dzięki temu procesowi staje się odporna na duże obciążenia dynamiczne. Ostrza tnące pokrywane są bardzo cienką warstwą niezwykle twardego materiału, aby nie uległy zbyt szybkiemu uszkodzeniu podczas cięcia twardych przedmiotów. W niektórych modelach szczypiec czołowych ostrza są ząbkowane, podobnie jak w niektórych nożach kuchennych. Ma to zapewnić pewniejsze utrzymanie ciętego materiału przez szczęki.

Wśród różnych szczypiec i obcęgów od razu wyróżniają się szczypce do ściągania izolacji. To sprzęt dla elektryków i elektroników. Szczypce takie są przeważnie niewielkie. Ich szczęki są wyprofilowane, aby dobrze można było chwycić nimi kabel o okrągłym przekroju. Wyposażone są też w śrubę nastawną, aby można było dopasować rozstaw szczęk do średnicy przewodu.

Szczypce glazurnicze przydają się do łamania płytek. Odcina się nimi fragmenty w linii prostej albo po łuku. Szczypcami lub obcęgami o wąskich ostrzach łatwo będzie wycinać w płytkach otwory o dowolnej średnicy, po wcześniejszym nawierceniu otworu.  

Szczypce i obcęgi to także wyposażenie zbrojarzy (zbrojarskie szczypce Rabitza). Są niezbędne choćby do zawijania i obcinania drutu wiązałkowego, którym łączy się pręty zbrojeniowe ze strzemionami. Takie obcęgi powinny mieć dość długą rękojeść, żeby łatwo można było nimi sięgnąć głęboko w labirynt prętów i drutów zbrojeniowych.

Obcęgami zdołacie również wycinać małe elementy z blachy lub tworzywa sztucznego. Małe modele znajdziecie w warsztacie każdego szanującego się modelarza. Do twardych materiałów przydadzą się obcęgi z podwójną dźwignią, dzięki której tnie się łatwiej.

Marcin

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *