M jak Mrówka

Na jaki kolor pomalować ściany?

Znudził wam się kolor ścian? Chcielibyście je przemalować na całkiem inny? Tylko jaki? Wybór kolorów jest ogromny. Pamiętajcie jednak, że kolory ścian oddziałują na naszą psychikę i samopoczucie.

Na jaki kolor pomalować ściany

Jeszcze kilka lat temu, nie mieliśmy takich dylematów, ponieważ na ścianach dominowała biel. Dzisiaj jednak oferta producentów jest tak ogromna, że bardzo często nie możemy zdecydować się na kolor ścian. A ich wybór jest bardzo ważny, ponieważ to on wpływa na charakter wnętrza i nasz nastrój, np.  intensywne kolory wpływają na nas energetycznie i pobudzająco.

Żółty – kojarzy nam się ze słońcem, a więc ciepłem, latem i swobodą. Żółty to kolor radosny i optymistyczny, w jego otoczeniu czujemy się bardzo dobrze. Pobudza zdolności organizacyjne, umysł do działania, wzmaga zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Wskazany dla ludzi poszukujących zastrzyku energii. Żółty kolor ścian sprawdzi się idealnie w gabinecie, biurze i pokoju do nauki. 

Różowy i pomarańczowy – jeśli zależy nam na mocnym pobudzeniu, wybierzmy intensywny róż lub oranż. To pozytywne i ciepłe kolory, które pomagają uwolnić się od złych emocji oraz pobudzają umysł. Kolor pomarańczowy połączony z łososiowym pobudza soki trawienne i zwiększa uczucie głodu – lepiej, aby nie był tłem lodówki, jeśli zamierzamy się odchudzać. Jasne odcienie pomarańczowego dobrze sprawdzają się jako kolor ścian w jadalni, trochę mocniejsze – w kuchni.  

Czerwony – wzmaga ruchliwość gałki ocznej, podnosi poziom adrenaliny, aktywizuje mózg, wprawia w lepszy nastrój i zwiększa ochotę na igraszki miłosne:) Kolor czerwony powinien sprawdzić się na ścianach sypialni. Jego dynamikę możemy wykorzystać w pokojach przeznaczonych do ćwiczeń fizycznych, może być także stosowany w przedpokojach i na klatkach schodowych. Lepiej nie malować na czerwono ścian pomieszczeń biurowych i naukowych, ponieważ może on również wywoływać agresję lub złość. Mimo że czerwony nadaje wnętrzom ciepły i przytulany klimat, należy stosować go z umiarem, gdyż bardzo szybko może doprowadzić nas do wyczerpania. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie czerwieni tylko na jednej ścianie np. w połączeniu z białym, który jest neutralny.    

Zielony – to kolor natury i harmonii, w jego otoczeniu jesteśmy spokojniejsi, wyciszamy się i relaksujemy. Kolor zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi i pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej. Jasna zieleń kojarzy nam się najczęściej z wiosną, zatem przywołuje na myśl cos nowego i odradzającego się. Zielone kolory ścian sprawdzą się więc w sypialniach i pokojach wypoczynkowych.

Niebieski – chłodny, relaksuje, obniża ciśnienie krwi i łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych, wprowadza spokój. Dużą jego zaletą jest to, że poprawia naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Jest idealny dla osób zmęczonych fizycznie. Nadaje się świetnie do sypialni (pomaga zasypianie) i salonów. Niebieski hamująco działa na apetyt nie sprawdza się, więc w kuchni i jadalni.

Fioletowy – bardzo silnie oddziałuje na psychikę, wycisza, łagodzi objawy stresu, bywa często pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych i bezsenności. Wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację, ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Kolor fioletowy nadaje się właściwie do wszystkich pomieszczeń, najczęściej stosowany jest w łagodnym, wrzosowym odcieniu.

Szary – odpręża, wycisza i uspokaja, jest formą bariery ochronnej, która odgradza nas od świata i otoczenia. Szary to kolor neutralny i pasuje do wszystkich pomieszczeń, jednak stosowany w nadmiarze może spowodować smutek i izolację od otoczenia – najlepiej połączyć go z innym intensywnym kolorem.

Biały – korzystnie wpływa na zmysł intuicji, odbija negatywne emocje oraz energie. Biały poprawia również samopoczucie i napawa optymizmem. Z powodzeniem może być stosowany we wszystkich pomieszczeniach.

Brązowy – kolor ziemi, daje nam uczucie pewności, stabilności i zapewnia bezpieczeństwo. Brązowy wzmaga także skłonność do skrywania własnych emocji, zamykania się w obawie przed innymi ludźmi i światem. Stosujmy go więc z umiarem.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Ja wlaśnie przemalowalam sypialnie na szaro, bardzo mi sie podoba ten odcien, jest bardzo subtelny, to odcien z palety Satynowej Śnieżki ” srebrzysty blask”

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *