W zalewie "tłustoczwartkowej papki" informacyjnej o pączkach, chciałam zwrócić uwagę na obchodzony także dzisiaj Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Wiem, wiem, nie zajmujemy się tu na co dzień tematyką zdrowotną, ale dziś mamy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Chyba każdy z nas ma albo miał w rodzinie lub wśród znajomych osobę chorującą na raka. To przecież choroba, która nie oszczędza nikogo. Najczęściej występujące nowotwory atakują płuca, jelito grube, żołądek i piersi. W ciągu roku zabijają one w Polsce ponad 40 000 osób. Wyobraźcie sobie czterdziestotysięczne miasto, które całkowicie się wyludnia… Pocieszający jest fakt, że dzięki osiągnięciom medycyny możemy całkiem wyzdrowieć. Warunkiem jest szybka diagnoza. A szybka diagnoza może nastąpić, jeśli będziemy kontrolować stan naszego zdrowia. I nie ma, że jestem zarobiona/zarobiony, że z pracy wyjść się nie da. Jeden wolny dzień przeznaczony na przebadanie się może dać Wam „drugie życie”. Pamiętajcie, że jesteście ważni i potrzebni!
Zebrałam dla Was trochę suchych szczegółów na temat najczęściej występujących nowotworów i ich objawów.
Na pierwszym miejscu listy jest nowotwór płuca, który zabija rocznie ok. 21 tys. osób w Polsce. Do zachorowania na raka płuca może przyczynić się zanieczyszczenie powietrza i skłonności genetyczne ale najczęstszą przyczyna jest palenie tytoniu. W dymie z papierosów znajduje się kilka tysięcy związków chemicznych. Kilkadziesiąt z nich ma silne działanie rakotwórcze. U osoby wypalającej 1 paczkę papierosów dziennie przez ok. 30 lat, ryzyko zachorowania na nowotwór płuca jest 15-60 krotnie wyższe, niż u kogoś, kto nie pali papierosów. Ale okazuje się, że wystarczy rzucić palenie, aby ryzyko to zaczęło stopniowo maleć. Pamiętajcie, że równie niebezpieczne jak palenie aktywne, jest palenie bierne. Nie palcie więc w towarzystwie osób niepalących. Nie narażajcie na cierpienie swoich dzieci i bliskich! Objawami, które mogą zaniepokoić są duszności, kaszel, krwioplucie, ból w klatce piersiowej, częste zapalenia płuc.
Kolejny na liście jest nowotwór jelita grubego. W Polsce zabija ok. 10 tys. osób rocznie. Jest nazywany „cichym mordercą’, bo potrafi nie ujawniać się nawet przez 10 lat! Chorobę mogą wywołać: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik i wapń, bogata w tłuszcze, wysokokaloryczna. Przyczyną zachorowania mogą być również uwarunkowania genetyczne. Niepokojącymi objawami mogą być dokuczliwe zaparcia, zmiana rytmu wydalania, nudności, bóle brzucha. Częstym symptomem choroby jest obecność krwi w stolcu (często jest to krew utajona), objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza (zmęczenie, osłabienie).
Na nowotwór żołądka umiera w Polsce ponad 5,5 tys. osób. Czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania jest przede wszystkim dieta bogata w sól, obfita w konserwowane i wędzone produkty oraz uboga w świeże owoce i warzywa. Do zachorowania na raka żołądka mogą również przyczynić się m.in.: narażenie na czynniki chemiczne, palenie tytoniu, zarażenie bakterią Helicobacter pylori, czynniki genetyczne. Objawy, na które warto zwrócić uwagę to: utrata wagi, wymioty, niestrawność, bóle w nadbrzuszu, uczucie pełności, odbijanie, nudności.
Nowotwór piersi zabija w Polsce ponad 5 tys. osób w ciągu roku. Atakuje głównie kobiety po 50 roku życia, ale nie jest to regułą. Na raka piersi chorują też mężczyźni. Na 100 zachorowań, 1 występuje u mężczyzn. Przyczyną występowania raka piersi najczęściej są uwarunkowania genetyczne ale również stosowanie doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej. Objawem, który powinien skłonić do wizyty u lekarza, jest pojawienie się guzka w piersi. Podstawą wykrycia choroby jest więc samobadanie. Rak piersi może być w pełni wyleczony!
Pamiętajcie, żeby udać się do lekarza pierwszego kontaktu jeśli zaniepokoi Was cokolwiek w Waszym stanie zdrowia. Czytajcie, dowiadujcie się, bo podstawą jest wiedza, dzięki której można rozpoznać niepokojące objawy. W przypadku nowotworów, najważniejsza jest szybka diagnoza, dzięki której można pokonać chorobę! DBAJCIE O SIEBIE!
Jeżeli potrzebujecie więcej informacji to zerknijcie tutaj http://onkologia.org.pl/