M jak Mrówka

Meble w stylu rustykalnym

Meble w stylu rustykalnym

Aranżacje wnętrz w stylu rustykalnym należą do moich ulubionych. Rustyk cenię za naturalność i bezpretensjonalność. Jakie meble możemy wykorzystać, urządzając wnętrza mu bliskie?

Styl rustykalnMeble w stylu rustykalnymy to styl, który jak żaden inny pozwala twórczo wykorzystać rodzinne zasoby. W budowaniu klimatów rustykalnych szczególnie przydatne są stare drewniane meble oraz naturalne tkaniny. Mając je w zasobach rodzinnych pokuśmy się o wystylizowanie wnętrza w duchu przyjaznej prowincji. Jego atutem będzie niepowtarzalność, a samodzielne urządzanie sprawi nam ogromną satysfakcję.

Meble rodzinne

Wyposażenie domu rustykalnego było zazwyczaj gromadzone przez pokolenia, dlatego meble często są spatynowane, podniszczone, ale bezcenne – każdy ma swoją historię. Wzory mebli są uniwersalne, łatwo je wkomponować w aranżację wnętrza. Opierają się na tradycyjnym rzemieślniczym wzornictwie. Wykonuje się je z rodzimych gatunków drewna. Meble nie były pozbawione zdobień, których wykonanie w miękkim drewnie bywało mistrzowskie. Od początków XX wieku poza drewnem chętnie wykorzystuje się sklejkę. Jest mocna i elastyczna, dzięki czemu łatwo nadać jej atrakcyjną formę. To materiał tańszy od drewna, jest jednocześnie tak samo przyjazny i ciepły. Sklejkę można barwić na różne kolory bejcami do drewna lub wykańczać dowolnym fornirem. Obok tych materiałów chętnie wykorzystuje się również wiklinę i rattan – najczęściej służy do produkcji niewielkich mebli uzupełniających wystrój oraz do mebli plenerowych. Siedziska krzeseł stosowanych w wyposażeniu pokoi dziennych czy salonów z czasem wykonywano ze skóry oraz z tkanin.

Meble w stylu rustykalnym  Meble w stylu rustykalnym

Wnętrza bez nadmiaru

Jeśli chcemy urządzić wnętrza w tym stylu, pamiętajmy, że nie lubi on przeładowania. We wnętrzach rustykalnych nie ma zbyt wielu mebli zgodnie z zasadą: jak najmniej sprzętów i tylko to, co niezbędne. Podstawowe wyposażenie starych domów i mieszkań rustykalnych tworzyły duży stół, krzesła i łóżko oraz skrzynia, kufer i kredens. W zamożniejszych domach powiększano go o fotel (w tym fotel na biegunach), szafę i kanapę. Zawsze są to meble wygodne Meble w stylu rustykalnymi przytulne oraz przyjazne, a także praktyczne. Obok tych łatwych do przenoszenia występują meble trwale zabudowane takie jak szafki kuchenne. Z czasem zmieniały swoje pierwotne przeznaczenie i tak zdobione skrzynie poza funkcją przechowywania rzeczy zaczęły być wykorzystywane jako stolik kawowy, szafka na narzędzia czy nasiona pełni funkcję bieliźniarki itp.

Miękkie uzupełnienie

Drewniane meble doskonale komponują się z tkaninami z naturalnych surowców. W Polsce były one najczęściej wykonane z lnu lub wełny, z czasem doszła bawełna. Wyróżnia je prosta faktura oraz wzornictwo dodające wnętrzom lekkości. Wykorzystajmy bawełniane lub lniane białe zazdrostki, babcine obrusy z bawełnianego kordonku i bieżniki wykonane z tych samych materiałów.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *