M jak Mrówka

Świąteczne porządki krok po kroku

Świąteczne porządki krok po kroku

Świąteczne porządki spędzają nam sen z powiek, a im bliżej Gwiazdki tym jest gorzej. Zupełnie niepotrzebnie, bo jeśli dobrze je zaplanujemy i użyjemy odpowiednich produktów, posprzątamy dom szybko i bez zbędnego wysiłku.

Od czego najlepiej zacząć świąteczne porządki? Aby nie robić wszystkiego naraz (i miotać się w chaosie), zróbmy listę zadań, które stopniowo będziemy wykreślać. Nie bierzmy wszystkiego na siebie, w świąteczne porządki zaangażujmy także innych członków rodziny.

Sprawdzone rady na świąteczne porządki

  • Każde porządki rozpoczynajmy od wyniesienia z pomieszczenia wszystkiego, co nie powinno się w nim znajdować oraz co mogłoby nam chwilowo przeszkadzać w jego uporządkowaniu.
  • Okurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej.
  • W przypadku sprzątania pomieszczeń zasada jest taka: jeśli zabieramy się za coś, zróbmy to do końca. Tylko takie sprzątanie przyniesie widoczny efekt, a nam da satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Najpierw ściany i sufity

Świąteczne porządki wymagają czegoś więcej niż umycia glazury w kuchni czy łazience. Sufity najwygodniej oczyścimy szczotką na kiju z cienką gazą lub odkurzaczem z okrągłą włosianą szczotką. Podczas sprzątania, przesuwajmy je w kierunku prostopadłym do okna.

Ściany pomalowane farbą emulsyjną najłatwiej oczyścimy szczotką na kiju owiniętą cienką szmatką, delikatnie omiatając ich powierzchnię z góry na dół. Do ścian pokrytych tapetą lub farbą zmywalną używamy wilgotnej ściereczki (nawet z odrobiną detergentu). Zatłuszczone ściany kuchenne i glazurę w łazience myjemy gąbką zwilżoną wodą z płynem do czyszczenia. Możemy przetrzeć ściany jeszcze raz – samą wodą. Nie zapomnijmy o wiszących na ścianach dekoracjach – obrazach, lutrach itp., a także grzejnikach. Czyszczenie grzejników żeberkowych ułatwi nam owinięta szmatką szczotka do butelek.

Do umycia drzwi wystarczy dobra gąbka i uniwersalny płyn do mycia. Z białych drzwi natomiast szybko usuniemy zabrudzenia mleczkiem czyszczącym z wybielaczem.

Sprzęty i urządzenia

To chyba najbardziej pracochłonny etap sprzątania, bo jeśli chcemy dokładnie posprzątać, to nie możemy pominąć żadnego urządzenia w kuchni, zakamarka w łazience czy półki w pokojach.

Do czyszczenia kuchenki gazowej potrzebne nam będą preparaty rozpuszczające tłuszcz, np. na bazie sody czy octu. W sprzedaży dostępne są również preparaty do powierzchni stalowych – możemy je wykorzystać zarówno do kuchenek, jak i blatów, okapów czy zlewozmywaków. Zlew i baterię dobrze jest potraktować odkamieniaczem, ponieważ częste używanie wody w kuchni powoduje odkładanie związków wapnia. Aby efekt naszej pracy był lepszy, na zakończenie wycieramy urządzenia do sucha miękką ściereczką. Dodatkowo możemy zlewozmywak zabezpieczyć przed wnikaniem lekkich zabrudzeń w strukturę materiału i odbarwianiu powierzchni. Środki od konserwacji dostępne są np. w postaci pasty, którą nanosimy na powierzchnię, delikatnie wcieramy używając gąbki, a następnie polerujemy miękką ściereczką. Do czyszczenia płyty ceramicznych czy indukcyjnych stosujmy specjalne mleczka.

Lodówkę (półkę, szuflady i obudowę), po uprzednim rozmrożeniu, myjemy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sam sposób możemy wyczyścić również mikrofalówkę. 

Do sanitariatów przydadzą się mleczka do czyszczenia, płyny ze środkami usuwającymi osady z wody i mydła oraz odkamieniacz. Do mycia baterii zamiast mleczek lepiej stosować żele i płyny.

Meble i regały

Meble kuchenne i łazienkowe wykończone laminatami przemywamy ściereczką nasączoną detergentem (może to być specjalny środek do czyszczenia lub płyn do mycia naczyń), a następnie czystą wodą. Meble lakierowane najłatwiej odświeżymy płynem do mycia szyb. Jeśli mamy czas, możemy pokusić się jeszcze o posprzątanie górnej powierzchni wiszących szafek.

Regały w pokojach najpierw musimy opróżnić. Będzie okazja do umycia wazonów, figurek, filiżanek i innych dekoracji stojących na półkach, a także odkurzenia książek. Do czyszczenia księgozbioru możemy wykorzystać odkurzacz z wąską ssawką. Kurz z półek wycieramy suchą, miękką szmatką lub specjalnymi ściereczkami (możemy kupić suche lub wilgotne). Przydadzą się także preparaty do czyszczenia mebli – mleczka, spraye czy pasty. Preparat, w którego składzie znajduje się wosk pszczeli będzie skuteczniej radził sobie z zabezpieczeniem czyszczonych powierzchni przed zabrudzeniami, plamami z wody, zaciekami, a nawet zarysowaniami. Z kolei za ochronę przed ponownym osadzaniem się kurzu będą odpowiadać zawarte w produkcie związki amoniowe.

Podłogi i dywany

W przypadku podłóg najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących, ponieważ każdy rodzaj posadzki wymaga innego potraktowania. Podłogi drewniane myjemy mokrą ściereczką, wycieramy do sucha i pastujemy środkiem nabłyszczającym. Surowe, białe deski szorujemy wodą i wycieramy do sucha. Podłogi lakierowane i panele laminowane także przecieramy na mokro specjalnymi preparatami. Terakotę i wykładziny z tworzyw sztucznych zmywamy ciepłą woda z dodatkiem płynów, przeznaczonych do takich powierzchni. Czyszcząc podłogę w łazience zaczynamy od czyszczenia fug, które dobrze czyści się zużyta szczoteczką do zębów, polewając fugi płynem do urządzeń sanitarnych.

Przedświąteczne porządki wiążą się najczęściej z trzepaniem dywanów. Wytrzepany dywan możemy później wyprać, używając dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia dywanów i tapicerki. Upierzemy nim również wykładziny i tapicerkę (np. obicia sofy, foteli i krzesła). Możemy do tego celu użyć także specjalistycznego odkurzacza piorącego – jeśli nie mamy takiego urządzenia, wypożyczmy go.  

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *