W okresie jesienno-zimowym marzniemy nie tylko my, marzną również nasi czworonożni przyjaciele. Nieprzyjazna aura, kałuże, błoto, a także śnieg dają w kość pieskom na spacerach. To dobry moment, by pomyśleć nad wykonaniem samodzielnie stroju dopasowanego do potrzeb i rasy naszego psa.
Szczególnie małe pieski narażone są późną jesienią i zimą na nieprzyjazne uroki aury. Trudniej pokonywać im większe kałuże i śnieżne zaspy, szybciej też marzną. Dodatkowo brudzą się i mokną, co nastręcza właścicielom dodatkowych obowiązków po spacerze. W ofercie producentów akcesoriów dla zwierząt odnajdziemy wiele ciekawych i pomysłowych rozwiązań projektowanych z myślą o wsparciu naszych podopiecznych na czas zimy
– ciepłą i praktyczną odzieżą ochronną. Nic jednak nie cieszy tak, jak sweter dla psa stworzony samodzielnie. Wykonanie takiego wdzianka wcale nie musi być trudne. Naszym zdaniem to może być dobry pomysł na prezent pod choinkę od właściciela dla pupila.
Sweter dla psa z recyklingu
Doskonałym sposobem na dość wygodny i praktyczny sweter dla psa jest wykonanie go z naszego starego swetra (damskiego lub męskiego – w zależności od wielkości czworonoga). Najlepszy będzie do tego rozciągnięty pulower lub sweter o luźnym splocie, a także golf. W zależności od wielkości pupila skorzystamy tu albo z rękawa (ściągacz będzie w tym przypadku kołnierzem w kombinezonie dla małego pieska) albo z golfu, który podobnie jak u człowieka będzie wykończeniem przy psiej szyi. Mierzymy długość tułowia czworonoga i odcinamy odpowiednią długość. W przypadku rękawa sprawa jest znacznie łatwiejsza, bo stanowi on już prawie gotowy kombinezon – należy najpierw odciąć od swetra cały rękaw przy ramieniu, a następnie mierząc od ściągacza w kierunku, gdzie się poszerza, odciąć odpowiednią długość. W golfie musimy z kolei odciąć, idąc od kołnierza, dwa pasy z brzucha i pleców – na szerokość i długość naszego czworonoga. W rękawie wystarczy teraz wyciąć dwa otwory na przednie łapy – po odmierzeniu odległości od szyi. W przypadku golfu należy zszyć ze sobą boki prostokątów w 3/4, pozostawiając w górnej części niezaszyte przestrzenie – tak przygotowany sweter będziemy zakładać psu jak kamizelkę. Sweter dla suczki będzie się nieco różnił niż dla pieska, dla tego drugiego wdzianko musi być nieco krótsze pod brzuchem – tak by piesek mógł spokojnie i czysto załatwiać swoje potrzeby.
Na koniec wszelkie cięte fragmenty materiału należy oczywiście ładnie obrębić lub wykończyć taśmą.
Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie na potrzeby ubrania naszego psa kombinezonu niemowlęcego. Piękne dziecięce wdzianka, również z dzianiny, których żywot ze względu na tempo w jakim rosną dzieci jest krótki, mogą posłużyć dłużej w nowej roli. Warto tutaj wybrać taki kombinezon, który jest zapinany od góry do dołu – można zakładać go wtedy tyłem do przodu, tak by zapięcie przebiegało przez grzbiet czworonoga. Przygotowując tego rodzaju strój wystarczy odciąć dół kombinezonu dziecięcego podobnie jak w przypadku rękawa (nieco głębiej wyciąć owal na brzuchu dla samców). Niekiedy można dodatkowo zrobić w dolnej części zwężającą zaszewkę, tak by wdzianko nie było zbyt luźne i lepiej przylegało do ciała zwierzęcia.
Elegancki sweter dla psa na drutach lub szydełku
Dla wprawnych rąk i pasjonatów robótek wełnianych wydzierganie atrakcyjnego sweterka dla pieska nie będzie stanowiło problemu. W internecie znajdziemy wiele prostych form i wykrojów, które pokazują, jak własnoręcznie za pomocą szydełka albo drutów wykonać takie piękne ubranko.
W sklepach znajdziemy też wielokolorowe włóczki, naturalne i z domieszką, które pozwolą nam wykonać indywidualny, wpisany w nasze gusta, a może także dopasowany do maści pieska sweter.
Pamiętajmy, że możemy w ten sposób obdarować również bliską osobę i zrobić świąteczną niespodziankę ulubieńcowi babci, sąsiadki czy może pomóc jakiemuś podopiecznemu schroniska dla zwierząt. Taki gadżet zapewni zarówno komfort zabawy na świeżym powietrzu, jak i, co ma szczególne znaczenie z perspektywy właściciela, będzie zapobiegał nadmiernemu brudzeniu się oraz oblepianiu psiej sierści śniegiem i błotem.
Dla osób kreatywnych proponujemy również wykonanie psich czapek i kapci do kompletu, te ze świątecznym motywem, korzystając z pasmanteryjnych dodatków dekoracyjnych mogą być dowcipnym dopełnieniem mikołajkowych niespodzianek.
autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixabay.com, AdobeStock