M jak Mrówka

Styl biofilia – płytki z motywem roślinnym

Styl biofilia – płytki z motywem roślinnym

Wprowadzanie motywów roślin do wnętrz jest wciąż na topie – w trend ten wpisują się nowe kolekcje płytek ceramicznych, za pomocą których można odtworzyć na ścianie obraz zarówno pierwotnej dżungli, jak i pieczołowicie wyreżyserowanych zakątków ogrodu. Sięgnij po odprężające aranżacje z użyciem nowoczesnych płytek z motywem roślinnym!

Roślinne wzory nie wychodzą z kanonów wnętrzarskiej mody już od paru sezonów. W tym roku trend ten przybiera na intensywności – styl biofilia to trend nawiązujący do teorii, że człowiek ma nieustanną potrzebę współistnienia z innymi organizmami żywymi. W praktyce polega on na intensywnym wprowadzaniu do naszych wnętrz roślinności żywej lub odwzorowanej na tapetach i płytkach ceramicznych. Kolekcje płytek z motywem roślinnym to kontynuacja znanego nam już trendu urban jungle – motywu tropikalnej dżungli wprowadzanej do miejskich wnętrz.

Płytki w stylu biofilia

W asortymencie producentów płytek ceramicznych dekory florystyczne są obecne od bardzo dawna, jednak efekt dekoracyjny, jakie przynoszą współczesne płytki jest zupełnie inny – duże, niepowtarzalne wzory nanoszone są dzięki znacznie bardziej rozwiniętej technologii produkcji nowoczesnej ceramiki. Na ceramikę przenoszone są zazwyczaj obrazy ukazujące dzikość przyrody i klimat tajemniczych ogrodów. Jednym z często powtarzających się motywów są liście kwiatu znanego pod nazwą Monstera Deliciosa czy też Monstera dziurawa. To pochodząca z Południowej Ameryki roślina, którą miłośnicy kwiatów doniczkowych chętnie uprawiają w swoich domach i mieszkaniach. Efekt estetyczny zawdzięcza potężnym liściom z charakterystycznymi, bardzo głębokimi wycięciami. Inne motywy to bajecznie kolorowe kwiaty, egzotyczne palmy, kaktusy. Wśród roślin przewijają się zwierzęta – zwinne małpiatki, egzotyczne owady, wielobarwne papugi i tukany.

Styl biofilia pod lupą

W nowoczesnych wnętrzach szczególnie modne są duże akcenty roślinne, zarówno na ścianach, jak i w postaci dodatków oraz ozdób. Wówczas jednak konieczny jest zakup całego zestawu płytek ceramicznych, które po ułożeniu na ścianie tworzą barwny wzór roślin zielonych lub kwitnących.

W stylistyce vintage dominują drobniejsze desenie, często jako powtarzający się nadruk na małych elementach – mogą to być płytki bazowe. Płytki ścienne to przede wszystkim płytki ceramiczne i gres. Ceramiczne są produkowane w technologii jednego wypalenia, pod koniec którego płytki pokrywa się dekoracyjnym szkliwem (tzw. monoporoza i monocottura) lub podwójnego wypału bicottura – wówczas szkliwo nakłada się przed drugim wypaleniem). Płytki z dużymi wzorami roślinnymi to zwykle elementy wielkoformatowe – spotyka się nawet wymiary 90 x 120 cm. W niektórych kolekcjach dopiero kilka płytek tworzy jeden obraz kompozycji roślinnej.

Na topie są również płytki szklane imitujące naturalną okładzinę z chrobotka reniferowego – do złudzenia przypominają naturalną roślinę.

autor tekstu: Hania
zdjęcia: materiały prasowe

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *