M jak Mrówka

Śmietnik na posesji

Śmietnik na posesji

Problem śmieci przestał być sprawą marginalną. Coraz wyższy jest koszt wywozu, a segregacja stała się obowiązkiem. Nie bez znaczenia jest również to, gdzie je składujemy.

Każdy z nas produkuje średnio ponad 300 kg śmieci rocznie. Aby nie zalała nas fala odpadków, musimy uczestniczyć w programie ich segregowania. Wiedząc, że to dobre dla natury i obniży koszty wywozu, deklarujemy chęć oddzielania papieru, plastiku, metalu i szkła. I tu staje przed nami zadanie zorganizowania przestrzeni umożliwiającej dogodne składowanie i segregowanie odpadów.

Miejsce składowania

Dzielone kosze kuchenne przeznaczone na różne rodzaje odpadków są już powszechnie dostępne. Czynność segregowania śmieci nie jest rzeczą trudną i łatwo staje się nawykiem. Problemem dla wielu osób jest więc nie tyle sama forma segregowania, ile znalezienie miejsce na składowanie odpadków. Zwiększona liczba pojemników zajmuje większą przestrzeń niż dotychczasowy system zbierania śmieci. Najtrudniejsze zadanie stoi przed właścicielami mieszkań, ale posiadając dom i nawet niedużą posesję, można znaleźć przestrzeń do wygodnego gromadzenia śmieci.

Pamiętajmy, że przekonanie, iż śmietnik to rzecz mało estetyczna i godna zapomnienia, dawno przestało pokutować. Oczywiście nie powinniśmy go przesadnie eksponować, ale dobrze jest mieć jakiś pomysł na jego usytuowanie, które będzie dawało komfort dla korzystających ze śmietnika domowników, a zarazem łatwy dostęp dla śmieciarzy. Stąd też ukrycie śmietnika w głębi posesji nie wchodzi w grę.

Dobrym rozwiązaniem jest  zaplanowanie śmietnika w linii ogrodzenia, w formie pomieszczenia przechodniego – z dwoma wejściami: od strony domu i ulicy. Powinno być położone na trakcie komunikacyjnym prowadzącym od drzwi domu do podjazdu dla śmieciarki. Łatwo będzie wygospodarować takie miejsce, gdy jesteśmy właścicielami obszernej działki, jednak gdy mamy do dyspozycji wąską parcelę, wejście do śmietnika musi sąsiadować z furtką. Wówczas zamaskowanie miejsca gromadzenia odpadków – tak przed wzrokiem, jak i węchem wchodzących – jest bardzo istotne. Wymaga to od strony wejścia szczelniejszej konstrukcji oraz sposobu otwierania niekolidującego z otwierającą się furtką.

Dobrze jest zaplanować budowę śmietnika w trakcie wznoszenia domu i zagospodarowywania terenu – unikniemy wtedy błędów wpływających na jego funkcjonalność oraz komunikację.

Śmietnik na posesji

Forma ma znaczenie

Projektując śmietnik, wybierzmy konstrukcję, która nie będzie kolidowała z architekturą domu i nie zdoła oszpecić posesji. Jeśli wybierzemy wersję wolno stojącego budynku, nie powinien on stanowić odrębnej formy i stylu. Zarówno kształt bryły, rodzaj materiału wykończeniowego, jak i kolorystyka powinny być kontynuacją lub nawiązaniem do stylu domu. Często wystarczy, jeśli jeden element zespala go z domem, np. pokrycie dachu.

Zaplanowanie śmietnika w linii ogrodzenia ułatwia osiągnięcie architektonicznej spójności, dzięki temu, że powstanie on w ciągu konstrukcji, a do jego wzniesienia możemy użyć tych samych materiałów, z jakich zbudowany jest płot czy mur. Dzięki temu będzie on dyskretnie wkomponowany w projekt posesji, a zarazem zamaskowany i estetyczny.

Wielkość i funkcjonalność

Powierzchnia śmietnika powinna być wypadkową możliwości przestrzennych i potrzeb gabarytowych. Choć statystyczna czteroosobowa rodzina zapełnia w ciągu tygodnia 120-litrowy kosz, jednak wszystko zależy zwyczajów, choćby żywieniowych danego gospodarstwa. Ważne są też wymiary wybranych przez nas pojemników oraz sposoby ich otwierania. Od tego zależy nie tylko szerokość i głębokość pomieszczenia, ale i jego wysokość. Powinny mieć one szczelne pokrywy oraz kółka ułatwiające przesuwanie. Trwałe będą kosze z tworzywa sztucznego, odpornego na zmienne warunki atmosferyczne oraz uderzenia. Najmniej miejsca zajmą worki zawieszone na metalowym stojaku. Warto sprawdzić, czy firma wywożąca odpady w naszym rejonie nie wymaga specjalnych pojemników, co nie jest rzadkością. Warto wówczas do nich dopasować gabaryty pomieszczenia. Pamiętajmy, że furtka wejściowa do śmietnika powinna otwierać się na zewnątrz i mieć minimum 80 cm szerokości. Materiały wykończeniowe wnętrza powinny umożliwiać łatwe czyszczenie. Konstrukcja całości wymaga wietrzenia, dlatego warto przemyśleć jego system przed wzniesieniem budynku.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *