M jak Mrówka

Fornir we wnętrzach

Fornir we wnętrzach

Fornir to cienka warstwa drewna przyklejana do płyt, z których wykonuje się meble oraz okładziny ścienne i elewacyjne. To właśnie dzięki fornirowi unikatowe, a więc zwykle drogie gatunki drewna stały się dla nas dostępne.

Atutem forniru wykorzystywanym we wnętrzach jest nie tylko możliwość tworzenia dużych płaszczyzn bez podziałów. Równie ważna jest bogata kolorystyka oraz oryginalne wzornictwo tego materiału. Nie bez znaczenia jest trwałość okładzin – wykończone fornirem elementy będą zdobiły pomieszczenie przez lata. Te walory forniru są cenione zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Ponieważ jest to materiał znacznie tańszy od litego drewna, daje możliwość cieszenia się ekskluzywnymi okładzinami mebli lub ścian za znacznie niższą cenę. 

Fornir we wnętrzach

Fornir na okładziny ścienne

Płyty fornirowane w roli okładzin ściennych można stosować w każdym pomieszczeniu. Fornirem warto pokryć ściany pokoju, gdzie mamy sprzęt hi-fi – tu sprawdzą się jego właściwości wygłuszające. W sypialni poza ich rolą ozdobną ceni się ciepło, które dają płaszczyzny z wzorem naturalnego drewna. W łazience okładziny fornirowane drewnem nadają salonowy charakter pomieszczeniu. Tu docenimy jeszcze jedną zaletę forniru. Na jego powierzchni nie pojawiają się szczeliny, typowe dla pracujących elementów z litego drewna. Fornirem zazwyczaj wyróżnia się tylko jedną ze ścian – jego nadmiar może przytłaczać. W salonie jest to często ściana, przy której stawiamy kanapę lub stół. W  sypialni okładzina sprawdzi się na ścianie za wezgłowiem łóżka. Często decydujemy się na ułożenie forniru jedynie na fragmentach ścian, np. w kuchni jako pas nad szafkami lub w kąciku jadalnianym. Zdarza się, że fornirem okłada się sufit, wówczas powtarza on materiał użyty na posadzce. By wnętrze nabrało życia, niekiedy wystarczy wykończenie fornirem wnęki lub niszy, które dodatkowo warto podświetlić.

Rzadziej stosuje się fornir na kilku ścianach – takie rozwiązanie wymaga odpowiedniej przestrzeni. Na ścianach najwygodniej jest wykorzystać wykończoną fornirem sklejkę, płyty MDF, wiórowe lub bakelitowe. Przed ułożeniem należy je aklimatyzować w pomieszczeniu około dwóch dni. Fornirowaną płytę MDF można ułożyć samodzielnie, przyklejając do ściany lub montując na podkładzie z listew. Ściana musi być sucha i równa.

Fornir – element wykończenia

Nawiązaniem do forniru użytego jako okładzina ścian jest często zastosowanie go na blatach kuchennych, blacie umywalki oraz półkach. Bardzo efektownie wygląda także jako wykończenie drzwi szafy przesuwnej lub kuchennej – szczególnie jeśli uchwyty w tych meblach są schowane, a estetykę zapewniają duże płaszczyzny. W tego typu aranżacjach warto stosować forniry modyfikowane o ozdobnych wzorach. 

Także drzwi wewnętrzne często wykańcza się tym samym fornirem, którym obłożono ściany. To dobry sposób na dyskretne wtopienie ich w płaszczyznę ściany. Obłożone tym samym fornirem tworzą efektowną kompozycję. Fornir wokół drzwi to rozwiązanie bardzo praktyczne – ścianę łatwiej utrzymać w czystości. Fornir doskonale wygląda w połączeniach ze szkłem, metalem, kamieniem, a także z lakierowanymi frontami MDF.

Ile to kosztuje?

Fornir można kupić w płatach o grubości od 0,6 do 3 mm.

  • Płaty mogą być wzmocnione warstwą fizeliny lub fizeliny z warstwą kleju. Pasy forniru mogą mieć szerokość od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Koszt płata o wymiarach 250×64 cm wynosi od 30 zł.
  • Płyta wiórowa fornirowana „zebrano” o wymiarach 305×122 cm grubości 18 mm kosztuje od 128 zł, grubości 28 mm od 144 zł, a grubości 38 mm od 165 zł.

Marzena

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *