M jak Mrówka

Skrzynka na listy – niełatwy wybór

Skrzynka na listy – niełatwy wybór

Skrzynka na listy – wydawać by się mogło, że banalna sprawa. Jednak jej wybór zajął mi sporo czasu, gdyż oferta producentów jest bardzo duża, co znacznie utrudniało mi podjęcie decyzji.

Skrzynka na listy jest nieodzownym elementem strefy wejściowej każdego domu. Za jej brak grożą nam kary finansowe – nawet do 10 tys. zł. Kupując skrzynkę na listy, nie zdawałam sobie z tego sprawy, po prostu była mi potrzebna, aby bez problemu docierały do mnie listy i paczki.

Skrzynka na listy – materiały

Skrzynki pojedyncze, bo takie mnie interesowały, wykonane są najczęściej z aluminium i stali. Materiały te ochraniają nasze przesyłki przed opadami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto odporne na rdzę aluminium jest lekkie. Decydują się na skrzynkę pocztową ze stali, nie kupujmy produktów wykonanych ze zwykłej blachy – szybko zacznie korodować. Postawmy na skrzynki ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. W swoich poszukiwaniach nie brałam pod uwagę skrzynek z drewna, ale takie też są. Najczęściej stosuje się je w realizacji nietypowych projektów, podobnie jak te z tworzywa sztucznego i szkła. Pamiętajmy, że drewno musi zostać odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

Sposób wrzucania do skrzynki pocztowej

Moja skrzynka na listy miała zawisnąć na ogrodzeniu, dlatego szukałam skrzynki zwykłej – takie modele mają drzwiczki ze szczeliną służącą do wrzucania listów od frontu. Podczas poszukiwań zwróciłam uwagę także na skrzynki w stylu amerykańskim. Montowane są one słupkach, a podniesiona chorągiewka sygnalizuje, że wewnątrz znajduje się przesyłka, która wkładana jest przez uchylane drzwiczki po jednej ze stron. Chorągiewka może zostać zastąpiona czujnikiem – gdy do skrzynki zostanie wsunięta korespondencja, uruchamia się np. dzwonek lub sygnał świetlny w domu.

Na rynku dostępne są również modele przelotowe, które montuje się w drzwiach. Od frontu umieszczony jest otwór, przez który wrzucana jest korespondencja, natomiast drzwiczki do jej wyciągania są dostępne wyłącznie dla domowników, gdyż znajdują się po wewnętrznej stronie drzwi wejściowych.

Warianty skrzynek na listy

Niezależnie od materiału wykonania, skrzynki mogą być malowane proszkowo, lakierowane czy patynowane. Ich stylistyka jest różna. Możemy wybierać wśród modeli antycznych, nowoczesnych i minimalistycznych, przypominających budki dla ptaków, teczki czy plecaki. Zdecydowanie dominują skrzynki ciemne (szare, brązowe czy czarne), chociaż zastanawiałam się nad czerwoną, przypominająca skrzynkę pocztową. Ostatecznie zdecydowałam się na szarą budkę dla ptaków, ale ponieważ jest ona nieduża, to wybrałam model z gazetnikiem, w którym z łatwością pomieszczą się ulotki czy gazety. Producenci oferują także skrzynki na listy z domofonem. Ich główną zaletą jest mała przestrzeń, którą potrzebujemy do montażu.

autor: Asia
zdjęcia: Joniec, LOB, Hörmann, pixabay.comRedakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *