M jak Mrówka

Basen – niezbędny letni gadżet

Basen – niezbędny letni gadżet

Zanosi się na to, że upały, które towarzyszą nam od ponad tygodnia, pozostaną z nami tego lata na dłużej. Dobrym sposobem na ich oswojenie jest z pewnością basen, nawet ten niewielki pozwoli nam przetrwać najbardziej gorące dni. Warto się na niego zdecydować, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Jaki basen wybrać?

Basen – niezbędny letni gadżet

O tym, że kontakt z wodą działa kojąco i pozwala odreagować stres przekonani jesteśmy wszyscy. Szczególnie bliski będzie wówczas, gdy zdecydujemy się na basen – w takim przypadku możemy także liczyć na poprawę kondycji, a przede wszystkim na dobrą zabawę i radość w gronie najbliższych. Oczywiście najbardziej luksusowym rozwiązaniem jest basen wybudowany w domu lub ogrodzie, jednak ze względu na konieczność stałej obsługi, a także niemałe koszty na taki wariant może sobie pozwolić niewiele osób. Bardziej „demokratyczne” są baseny rozkładane. Jest ich tak dużo, że każdy z nas może wybrać odpowiedni na miarę swoich potrzeb oraz zasobności portfela. Do dyspozycji mamy baseny dmuchane, rozporowe oraz stelażowe.

Baseny dmuchane

Należą do najtańszych – zazwyczaj ich koszt nie przekracza 100-150 zł. Ze względu na swoją małą wysokość są przeznaczone głównie dla dzieci. Najczęściej ich głębokość nie przekracza 50 cm. Mają jednak wiele zalet. Do istotnych należy ich mobilność – ponieważ są lekkie, można je przenosić w różne miejsca, a także zabrać ze sobą na wycieczkę czy do babci. Nie będzie też problemów z napełnieniem ich wodą oraz z jej wymianą. Jest to konieczne, ponieważ woda w takim akwenie po kilku dniach nie będzie nadawała się do użytku – zacznie zielenieć, a dno basenu będzie śliskie i nieprzyjemne. Dmuchane baseny będą służyć głównie do wodnych igraszek – możemy je kupić w wariancie ze zjeżdżalnią czy siedziskiem, jednak nie liczmy na to, że dziecko nauczy się w takim basenie pływać. To rozwiązanie najczęściej na jeden sezon, łatwo je można uszkodzić, dlatego wymaga on równego podłoża, bez ostrych elementów.

Baseny rozporowe

Będzie znacznie bardziej wytrzymały od basenu dmuchanego. Ma on dmuchany kołnierz. Natomiast jego pozostała część jest tak skonstruowana, że otwiera się pod wpływem ciśnienie hydrostatycznego wypełniającej go wody. Baseny tego rodzaju są również znacznie większe od dmuchanych. Z powodzeniem mogą z nich korzystać także dorośli. Są jednak od nich również droższe – to zazwyczaj wydatek zaczynający się od kilkuset złotych. Basen ustawiamy na wypoziomowanym czystym podłożu – najlepiej na specjalnej macie i nadmuchujemy jego kołnierz. Później można przystąpić do napełniania basenu wodą.

Baseny stelażowe

Ich atutem jest solidna i bardzo stabilna konstrukcja, którą tworzą ścianki wzmocnione specjalnym metalowym stelażem. Są znacznie trwalsze od basenów rozporowych, ale też od nich droższe. Mogą być dość duże i wysokie – do takich modeli zazwyczaj dołączana jest drabinka. Z powodzeniem będą więc z nich korzystać dorośli. Basen tego typu rozstawia się dłużej niż rozporowy – elementy stelażu wymagają bowiem połączenia. To rozwiązanie odpowiednie do dużego ogrodu, na basen stelażowy trzeba bowiem przeznaczyć dużo miejsca.

Basen zawsze czysty

Zarówno baseny rozporowe, jaki i stelażowe powinny być wyposażone w pompy filtrujące wodę. Konieczne jest też stosowanie środków chemicznych zapobiegających namnażaniu się flory bakteryjnej. Nie zapominajmy również o usuwaniu liści i innych zanieczyszczeń. Po kąpieli basen powinien być zawsze przykryty.

autor: Ania
zdjęcia: fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *