M jak Mrówka

Rośliny przed domem

Rośliny przed domem

Lubię zmieniać wystrój domu i ogrodu wraz z nadchodzącymi porami roku. Życie w zgodzie z naturą daje mi duży komfort obcowania z prawdziwą przyrodą. Bardzo ważne jest dla mnie to, by wokół było pięknie przez cały rok. Inspirację czerpię z otoczenia.

Szukanie inspiracji

Pomysły na piękne wyeksponowanie roślin, możemy znaleźć wszędzie, wystarczy być bacznym obserwatorem. Podczas mojej ostatniej podróży do Budapesztu, zachwyciłam się dużymi rustykalnymi kwietnikami w formie drewnianych beczek, w których mieszkańcy kamienicy posadzili drzewa i krzewy. Widok żółknących i czerwieniejących liści nasunął najmilsze skojarzenia z jesienią. Naturalne drewno i prosta forma donic dowodzi, że najbardziej zwyczajne rozwiązania są często najtrafniejszymi. (Ale co to za rośliny??). Pomimo tego, że drewno, z którego powstały kwietniki wymagało już odświeżenia, całość kompozycji urzekła mnie.

   fot. Magda Wojciechowska  fot. Magda Wojciechowska

Październik to czas, w którym wciąż możemy cieszyć się wrzosami. Mnie szczególnie zauroczyły te, które zobaczyłam przed jedną z warszawskich restauracji. Na drewnianym tarasie właściciele postawili pomalowane na biało rattanowe kwietniki, w których umieścili ciemnoróżowe, drobne wrzosy. Choć w tym przypadku wygrała koncepcja jednego rodzaju roślin, warto pamiętać, że wrzosy przybierają wszelkie odcienia różu i fioletu, bieli i zieleni. Zjawiskowo rośliny te prezentują się także w grupie, właśnie wtedy najbardziej zachwycają swoją urodą. Jednak rozwiązań, jak widać na przykładzie restauracyjnego tarasu może być wiele.

Rośliny przed domem  fot. Magda Wojciechowska

Jakie rośliny na jesień?

Rośliny zmieniajmy sezonowo. Latem cieszyły nas pelargonie, surfinie, cynie, astry. Teraz warto przerzucić się na wspomniane już wrzosy, ale także chryzantemy, które zaskakują mnogością kolorów oraz wielością rodzajów kwiatów. Znajdziemy wśród nich te z kwiatami pełnymi, półpełnymi, drobne formy kuliste, gwiaździste koszyczki czy okazałe, olbrzymie pojedyncze kwiaty. Mogą one przybrać barwę pomarańczy, czerwieni, złota, brązu, jasnego różu, intensywnego fioletu czy kremowej bieli. Tak bogata gama kolorystyczna i obfitość kształtów pozwala na przygotowanie niezwykle ciekawych kompozycji z jednego gatunku kwiatów.

Bardzo niskie temperatury wytrzymuje oczar wirginijski – kwitnie na żółto-kremowo na przełomie listopada i grudnia. Zdobył popularność nie tylko z uwagi na swoją prezencję, ale też cudowne właściwości liści i kory. Mają one zastosowanie jako środek przeciwbiegunkowy, przeciwzapalny, przeciwkrwotoczny, tonizujący, przyspieszający gojenie się ran, stłuczeń, owrzodzeń. Warto go mieć na swoim tarasie!

Do najbardziej kolorowych krzewów należą berberysy. Wiosną intensywny aromat ich drobnych żółtych i pomarańczowych kwiatów przyciąga owady. Później podziwiamy ich czerwone i granatowe kwaśne jagody. Jesienią większość berberysów pięknie się przebarwia, a niektóre z nich zachowują zielone liście. Gatunków berberysu jest multum, każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Pamiętajmy o tym, że przed naszymi domami może być pięknie przez cały rok. Wieloma roślinami możemy cieszyć się aż do przymrozków, a nawet później. Jesień to barwna pora roku, doceńmy jej uroki, dbając o swoje najbliższe otoczenie.

Magda

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *