Pralka ustawiona w kuchni? To rozwiązanie od którego odchodzimy, jednak ma ono swoje plusy, warto je dostrzec!
Za naturalne usytuowanie pralki uznaje się łazienkę, najlepiej gospodarczą. Co jednak zrobić, gdy mamy jedną i jest ona niewielka? Ustawienie w takiej łazience pralki jest raczej niemożliwe.
Poza łazienką pomieszczeniem, w którym można ustawić pralkę pozostaje jedynie kuchnia. Są w niej bowiem zainstalowane podłączenia wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne, konieczne dla działania tego urządzenia. Tak też jest w przypadku mieszkania mojej teściowej. Jednak ona nie narzeka na to rozwiązanie – w kuchni spędza najwięcej czasu i pranie ma zawsze „pod okiem”, dzięki temu kilka razy w porę zapobiegła zalaniu mieszkania! Jakie są inne zalety takiego rozwiązania?
Pralka w kuchni – wygodnie i pod kontrolą
Argument mojej teściowej za ustawieniem pralki w kuchni może też przemawiać do matek małych dzieci. One także spędzają dużo czasu w tym pomieszczeniu. Ustawienie tego sprzętu AGD w kuchni pozwoli więc na kontrolowanie prania podczas zabaw z dziećmi czy też przygotowywania posiłków oraz wspólnego odrabiania lekcji w wieku wczesnoszkolnym. Możemy też razem z maluchem wygodnie ładować pranie do bębna pralki, a później je z niego wyjmować – efekt wychowawczy murowany, a w małej łazience bywa to utrudnione. Usytuowanie pralki w tym wnętrzu bywa też koniecznością w przypadku osób niepełnosprawnych, szczególnie poruszających się na wózku – w wielu łazienkach jest za mało miejsca dla manewrowania wózkiem. Kuchnia to także pomieszczenie, które w sposób naturalny generuje hałas: szumi zmywarka, wyciąg kuchenny czy też gwiżdże czajnik. Włączona pralka nie będzie nam więc przeszkadzać, co jest możliwe w łazience. Przyznajmy – kąpiel podczas wirowania bywa mało relaksująca.
Kuchenna estetyka
Dla wielu osób pralka w kuchni jest nie do przyjęcia ze względów estetycznych – kłóci się bowiem z charakterem tego pomieszczenia – w końcu kuchnia to miejsce przyrządzania i spożywania posiłków, a nie prania. To prawda, ale dzisiaj mamy wiele możliwości, by pralka nie wysuwała się na pierwszy plan. Można ją przecież z łatwością ukryć w zabudowie, wówczas będzie tworzyć jeszcze jeden element ciągu szafek. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór pralki otwieranej od góry – taki model przypomina do złudzenia choćby zmywarkę. Można też tak zaplanować zabudowę kuchenną, by pralkę umieścić z boku, tak by nie wysuwała się na pierwszy plan. Są także osoby, dla których pralka w kuchni nie jest zgrzytem estetycznym i funkcjonalnym. Ich zdaniem ciekawy design wzbogaca walory estetyczne tego pomieszczenia.
Pralka w kuchni? Korzyści dla łazienki!
Pralka w kuchni oznacza, że łazienka będzie nam służyć jedynie do kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych. Z powodzeniem wolne miejsce można zaaranżować tak, by podkreślić relaksacyjny charakter tego pomieszczenia ustawiając tam kwiaty, wygodne krzesło czy fotel. Alternatywą może być także umieszczenie dodatkowej szafki – w łazience zazwyczaj brakuje miejsca na sprzęty i przybory służące higienie.
Ania