M jak Mrówka

Domowa miniszklarnia

Domowa miniszklarnia

Mały domek z roślinami to niezwykle atrakcyjna dekoracja, która może upiększyć niejedno wnętrze. To propozycja wygodna, niewymagająca, polecana dla tych, którzy pasjonują się amatorską uprawą roślin, ale również dla tych, którzy nie mają czasu ani wiedzy. Z miniszklarnią jest łatwiej.

Mały otwierany szklany domek pozwala na wygodne umieszczenie roślin. Jeśli miniszklarnia ma nam służyć jako element wystroju wnętrza, warto zaprezentować w niej rośliny ozdobne, najlepiej o podobnych preferencjach.
Ozdobne miniszklarnie wykonane są najczęściej z drewnianych listewek (przypominają wtedy inspekty) albo z metalowej konstrukcji. W stabilnym szkielecie umieszczone są szyby lub pleksi, tak aby światło docierało do roślin swobodnie z każdej strony.

Domowa miniszklarnia Domowa miniszklarnia

Domowa miniszklarniaZalety miniszklarni

Mini szklarnia osłania nasze rośliny przed wiatrem, chroni też przed nadmiernym odparowywaniem wody i zatrzymuje wilgoć, odpowiednio nasłoneczniona utrzymuje też wyższą temperaturę, co wpływa korzystnie na wegetację roślin. Prezentacja roślin w miniszklarni przypomina trochę dekoracyjny walor akwarium. Wymaga jednak zdecydowanie mniej zaangażowania. Doskonale prezentuje się nie tylko w pomieszczeniach reprezentacyjnych jak salon, ale również dodaje ciepłego, apetycznego charakteru w kuchni, szczególnie wypełniona gąszczem ziół.

Jeśli mamy ambicje uprawy roślin pożytecznych, ziół, kiełków czy tych o walorach zapachowych – odstraszających owady – mini szklarnia będzie doskonałym wyborem. Pozwoli nam na utrzymanie ogródka we względnym ładzie i sprawi, że czasem mniej estetyczny wygląd sadzonek w dekoracyjnym „domku” będzie ostatecznie ozdobą.

Domowa miniszklarnia Domowa miniszklarnia Domowa miniszklarnia

Nowoczesne Domowa miniszklarniaszklarnie

Coraz bardziej popularne są miniszklarnie z plastiku wyposażone w różnorodne udogodnienia technologiczne, np. oświetlenie lub elektroniczne sterowanie dozowaniem wody. Te modne ostatnio w dekoratorstwie konstrukcje, pozbawione są niejednokrotnie ścianek bocznych, a dodającymi urody są właśnie elementy instalacji. Oświetlenie (zwykle ekonomiczne LED) gwarantuje naszym roślinom lepszy rozrost, a także pozwala umieścić szklarnie w nawet najbardziej zacienionym miejscu wnętrza np. w ciemnej kuchni, holu czy łazience. Nowoczesne, modne miniszklarnie wyposażone są też często w gotowe pojemniczki do sadzenia roślin (nawiązują do charakteru laboratoryjnego). Umieszczenie w takiej szklarni roślin o ubogim ulistnieniu np. odmian skalnych sprawi, że nasza kompozycja kwiatowa będzie minimalistyczna, uporządkowana, niemal jak rodem ze statku kosmicznego.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *