Chropawa, strukturalna powierzchnia i naturalny rysunek drewnianych drzazg sprawia, że płyta OSB – pierwotnie przeznaczona do suchej zabudowy – stała się również materiałem wykończeniowym. Dekoracyjny walor doceniają wielbiciele stylu industrialnego, eko oraz innych trendów, gdzie kładzie się nacisk na surowość wykończenia wnętrza.
Materiały pierwotnie o przeznaczeniu konstrukcyjnym coraz częściej przejmują rolę wykończeniowych. Surowe cegły, chłodny beton, ryflowane blachy i wreszcie niewykończone płyty OSB wpisują się w estetykę wnętrz w stylu loftowym i industrialnym.
Od płyty budowlanej po materiał wnętrzarski
Płyty OSB (Oriented Strand Boards) to płyty drewnopochodne produkowane z wiórów drzewnych, najczęściej sosnowych i świerkowych o zbliżonej wielkości, prasowanych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze spojone bezformaldehydowymi żywicami syntetycznymi. Płyty OSB charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz zdolnością do tłumienia dźwięków. Są też łatwe w obróbce. Struktura płyt zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną podczas montażu – zazębione ze sobą wióry zapobiegają wyłamywaniu się krawędzi przy łączeniu na wkręty czy gwoździe. Cechy te sprawiają, że płyty można wykorzystać nie tylko jako elementy tzw. suchej zabudowy, ale też okładziny ścienne czy też ozdobne panele i tablice.
Płyty OSB w różnych wersjach
Naturalne pochodzenie i kolorystyka drewna oraz niejednorodna struktura to walory płyt OSB, zauważone i docenione przez wielbicieli wnętrz w stylu eko oraz loftowym. Z płyt OSB można zrobić okładziny dekoracyjne w formie paneli ściennych wyróżniających fragment ściany np. jako wezgłowie łóżka czy panel nad biurkiem. Płyty OSB można pomalować – to sposób na uzyskanie dodatkowych walorów dekoracyjnych, farba dodatkowo podkreśli zróżnicowaną fakturę paneli. Szorstką, nierówną powierzchnię można wygładzić za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, ale tak, by struktura płyty została zachowana – usuwamy w ten sposób jedynie wystające włókna i drzazgi. Przed pomalowaniem należy zastosować odpowiedni podkład gruntujący do drewna lub warstwę żywicy polimerowej. Do malowania płyt OSB stosujemy farby do drewna i metalu (epoksydowe i poliuretanowe).
autor tekstu: Hania
zdjęcia: AdobeStock