M jak Mrówka

Fotel uszak – indywidualista dla zdrowia i wygody

Fotel uszak – indywidualista dla zdrowia i wygody

Jeszcze do niedawna fotele wchodziły w skład tzw. wypoczynków, dzisiaj oderwane od kompletów grają pierwsze skrzypce w miejscach, gdzie komfort jest głównym kryterium doboru siedzisk. Wśród dziesiątków rozmaitych modeli rekordy popularności bije fotel uszak. Zobaczmy, czemu zawdzięczamy tak duże powodzenie tego dość już leciwego modelu fotela.

Fotele to wygodne, zazwyczaj tapicerowane siedziska, w przeciwieństwie do kanap i sof przeznaczone do wypoczynku dla jednej osoby. Z powodzeniem mogą być elementem kompletów wypoczynkowych, ale też świetnie sprawdzają się jako soliści – bez choćby jednego wygodnego fotela trudno wyobrazić sobie pokój dzienny, sypialnię, gabinet, taras czy werandę, a nawet salon łazienkowy! Fotele uszaki, które dzisiaj można kupić niemal w niezliczonych wariantach, wiodą prym. Co ciekawe, „uszaki” są dzisiaj cenione za ponadczasowy i ponadstylowy design – w tej formie fotela lubują się osoby bez względu na wiek i preferowany styl wnętrza.

Fotel uszak – indywidualista dla zdrowia i wygody
fot. AdobeStock

Sekret tkwi w ergonomii

Mająca już kilka wieków – pierwsze projekty datuje się na XVII wiek we Francji – forma fotela uszaka ma jedyną w swoim rodzaju niepowtarzalną konstrukcję. Wsparty na dość cienkich, lekko rozchylonych nóżkach korpus o dość masywnej i stabilnej konstrukcji został zaprojektowany tak, by siedząca na nim osoba mogła w pełni rozluźnić swoje ciało i tym samym znakomicie odprężyć się również psychicznie. Siadając w uszaku zapadamy się w dość głębokie i szerokie siedzisko, a kręgosłup zyskuje oparcie na całej wysokości dzięki wysokiemu, nieco odchylonemu do tyłu oparciu. Możemy przy tym swobodnie odchylić się w dowolną stroną i bezpiecznie oprzeć głowę o wyprofilowane „uszy” – to właśnie kształtowi tych oparć zawdzięcza ten model fotela swoją jakże przyjazną i ciepłą nazwę. Choć niepowtarzalne uszy zostały zaprojektowane po to, aby chroniły siedzącą osobę przed zimnem i przeciągami, dzisiaj służą one przede wszystkim komfortowi wypoczywającej w fotelu osoby. To dzięki nim można przybrać swobodną pozycję podczas czytania, drzemki, tę formę fotela upodobały sobie nawet mamy karmiące, które muszą często zmieniać pozycję ciała, podciągać nogi itp. Szerokie siedzisko zapewania ponadto tyle miejsca, że siedząc w fotelu możemy swobodnie podkulić nogi. Głowa znajdzie się wtedy nieco wyżej, ale nawet wtedy osoba nie zanadto wysoka będzie miała oparcie dla głowy!

Nowoczesny uszak w wielu odsłonach

W sklepach wnętrzarskich kupimy dzisiaj zarówno uszaki w tradycyjnej formie, jak i w niezliczonych odmienionych wersjach. Lżejsze w formie nowoczesne warianty uszaka mogą mieć np. nieco krótsze siedziska i mniejsze „ucha”. Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne wersje występują w niezliczonych wariantach kolorystycznych i rodzajach tkanin obiciowych. Lekkie, jasne tkaniny bawełniane w modne printy sprawią, że uszak swobodnie rozgości się w nowoczesnej kawalerce i na letniej werandzie, z kolei przybrany w cięższe aksamity w ciemnych barwach idealnie zagra w tradycyjnym gabinecie, bibliotece czy klasycznym salonie. Fotele uszaki występują również w wersji z podnóżkiem – przystawiony do fotela pozwala swobodnie wyciągnąć nogi, zapewniając przy tym lepsze krążenie krwi podczas wypoczynku. Ciekawą opcją jest też fotel uszak z regulowanym oparciem, który możemy rozłożyć nawet do pozycji leżącej.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *