M jak Mrówka

Parapety wewnętrzne jak nowe – samodzielne odnawianie

Parapety wewnętrzne jak nowe

Parapety wewnętrzne będą ozdobą wnętrza pod warunkiem, że dobrze wyglądają. Niestety po latach użytkowania, niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane, ich stan pogarsza się. Jak odnowić parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne mimo że nie są za bardzo narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych to niestety z upływem czasu ulegają zniszczeniu. Z drewnianych parapetów schodzi lakier lub płowieje kolor, kamienne się plamią, a te z lastryko wyglądają nieestetycznie. Zobaczmy, co można zrobić, żeby dodać starym parapetom nowego blasku.

Drewniane parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne jak nowe
fot. Bosch

Parapet drewniany przeważnie wykończony jest lakierem lub lazurą ochronną, ale te nie są wieczne i z czasem mogą zacząć się ścierać. Odsłonięte drewno szybko ulega przebarwieniom. Naprawa będzie łatwa. Należy uzbroić się w szlifierkę oscylacyjną i zedrzeć z drewna powłoki lakiernicze. Szlifowanie zaczyna się grubszym papierem ściernym. Gdy znikną pod nim wszelkie zabrudzenia i drewno zyska jednolity odcień, można zmienić papier na taki o mniejszej gradacji i wygładzić powierzchnię parapetu. Przy oknach i przy ścianach często zostają niedoszlifowane resztki lakieru lub brudu. Pozbędziemy się ich papierem ściernym nawiniętym na kawałek wąskiego, drewnianego klocka, chyba że mamy specjalną szlifierkę ze stopą typu delta, która zdoła dotrzeć we wszystkie zakamarki. Po starannym odpyleniu można pomalować parapet na nowo lakierem bezbarwnym lub lazurą, która nie zakryje usłojenia, ale zmieni odcień drewna.

Kamienne parapety wewnętrzne

Z parapetu kamiennego zabrudzenia usuwa się, stosując preparat czyszczący odpowiedni do danego kamienia. Po wyczyszczeniu parapet warto zabezpieczyć impregnatem do powierzchni kamiennych, także dostosowanym do danego rodzaju kamienia.

Parapety wewnetrzne z lastryko

Parapet z lastryko lepiej ukryć. Jego wygląd można odmienić, stosując specjalne nakładki renowacyjne z PVC. Nakładkę dobiera się do szerokości i długości starego parapetu. Jej boki łatwo skrócić piłą. W zestawie są też zaślepki boczne. Nakładki mocuje się klejem montażowym o dużej sile wiązania. Lastryko trzeba przedtem przemyć detergentem, żeby usunąć z niego tłuste plamy i kurz.

autor tekstu: Edyta
zdjęcie otwierające: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *