M jak Mrówka

Parafina na szkodniki

Parafina na szkodniki

Ostatnio sporą popularnością cieszą się preparaty parafinowe do zwalczania ochojników, przędziorków, mszyc i innych szkodników. Co o nich należy sądzić? Czy są skuteczne i ekologiczne tak, jak się o nich pisze?

Parafina na szkodnikiSkuteczność preparatów parafinowych w zasadzie nie podlega dyskusji. Zawarta w nich parafina w stanie płynnym (olej parafinowy) skutecznie blokuje dostęp powietrza larwom zimującym w zakamarkach kory, niszcząc je. Stosując oleje parafinowe, wiosną nie musimy spryskiwać roślin trującymi środkami chemicznymi, zwalczającymi dorosłe owady. Korzyść jest więc ogromna.

Preparatami parafinowymi możemy opryskiwać krzewy i drzewa liściaste, iglaste oraz pnącza bez szkody dla samych roślin. Olej tworzący preparat jest wystarczająco gęsty, by skutecznie oblepić korę wraz z larwami, ale nie aż tak gęsty, jak zwykły olej spożywczy. Ma taką gęstość, by dało się go rozpylić za pomocą zwykłego opryskiwacza ogrodowego. To rodzi jednak pewien problem. Jeśli zbyt mocno oblejemy olejem pień, zacznie on spływać. Co robić? Aby środek parafinowy zadziałał, oprysk należy wykonać dwukrotnie w odstępach 10-dniowych, opryskując pień oraz grubsze pędy delikatną mgiełką, a nie strumieniem. Najlepiej robić to zimą – od grudnia do marca – w suchy, bezwietrzny dzień. Na rynku dostępne są produkty kilku firm występujące pod różnymi nazwami, jest więc w czym wybierać.

Co do ekologiczności oleju parafinowego, to sprawa nie jest tak oczywista. Owszem, parafina w stanie płynnym nie zanieczyszcza środowiska  i nie ma działań niepożądanych na organizmy żywe, choć w niewielkim stopniu może mieć szkodliwy wpływ na wodę w zbiornikach. Ale to ma mniejsze znaczenie. Prawdziwy problem leży gdzie indziej. Opryskując olejem parafinowym rośliny w naszym ogrodzie atakowane przez szkodniki, czyli m.in. trzemieliny, głogi, świerki i modrzewie przy okazji pozbywamy się też larw ich naturalnych wrogów, czyli owadów pożytecznych. Niewiele, bo większość larw biedronek, skorków i złotooków zimuje w liściach na ziemi lub nawet w domu, ale zawsze. Parafina nie dział selektywnie, więc nie jesteśmy w stanie zapobiec stratom. I gdzie tu ekologia?  Mimo wszystko korzyści ze stosowania preparatów parafinowych jest więcej, więc raczej warto.

Marek

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *