M jak Mrówka

Pakowanie walizki – sprawnie i bez wysiłku

Pakowanie walizki – sprawnie i bez wysiłku

Jak ja się spakuje do takiej małej walizki? Często ten dylemat towarzyszy nam przed wyjazdem. Okazuje się, że są pewne sposoby, by ułatwić i usprawnić tę nieodzowną przed podróżą czynność.

Pakowanie walizki – sprawnie i bez wysiłku
fot. AdobeStock

Dobrze się spakować to przede wszystkim zabrać ze sobą potrzebne rzeczy, ale też tak, by nie uszkodziły się i nie zniszczyły w czasie transportu. Walizka jest najwygodniejszym przedmiotem do pakowania, zarówno ze względu na swój kubiczny kształt, usztywnione ścianki, pojemność, jak i sposób przenoszenia – gwarantuje stabilne i pewne ułożenie bagażu – pod jednym wszelako warunkiem, że jest on dobrze spakowany.

Jak zatem przygotować się do pakowania walizki, jakie akcesoria mogą nam się przydać, wreszcie jak składać i „upychać” rzeczy, by zarówno przed, jak i po spakowaniu, a także podczas rozpakowywania nie być rozczarowanym?

Pakowanie walizki – sprawnie i bez wysiłku
fot. AdobeStock

Pakowanie walizki dobrze zaplanowane

Już w dzieciństwie wybierając się na kolonie, dostawaliśmy często od rodziców albo od organizatora wyjazdu listę rzeczy, które powinny znaleźć się w naszym bagażu. To bardzo dobre rozwiązanie. Spisanie rzeczy, które są niezbędne (nie można o nich zapomnieć, jak dokumenty, pieniądze, telefon itp.) poprzez rzeczy pierwszej potrzeby (jak kosmetyki i bielizna) po rzeczy przydatne (jak garderoba codzienna, obuwie, kurtka itp.) pozwoli określić co i w jakiej ilości będzie nam na wyjeździe potrzebne.

Jeśli mamy listę, warto też wszystkie rzeczy i akcesoria rozłożyć sobie obok walizki na płaszczyźnie. Da nam to wyobrażenie, ile miejsca będą potrzebować w walizce, jak również określić, czy aby wszystkie rzeczy są niezbędne, czy się nie dublują, czy ich ilość jest zasadna.

Zestawy do ubrania

Dobrym sposobem na ekonomiczne pakowanie walizki jest przygotowanie sobie ubrania w zestawach. O rodzaju kreacji, jakie będą nam niezbędne, decyduje charakter wyjazdu. Dobrze jednak jest przygotować sobie warianty na ładną pogodę i na chłodne dni. Warto, aby zestawy ubraniowe się zazębiały, czyli te same rzeczy składały się na dwie wersje ubrania, np. długi ciemny sweter doskonale sprawdzi się zarówno na spacer w chłodny dzień, jak i na wyjście wieczorem, uniwersalne czarne spodnie w gumkę, będą pasowały zarówno na co dzień do sportowego t-shirta, jak i eleganckiej koszuli np. na wyjście do teatru. Nie bierzmy zatem rzeczy podwójnie!

Pakowanie walizki – sprawnie i bez wysiłku
fot. AdobeStock

Pakowanie walizki – przydatne pokrowce, woreczki podróżne i torby próżniowe

Jeśli lubimy porządek, a w walizce szczególnie zapewnia on komfort korzystania z bagażu na wyjeździe, koniecznie zainwestujmy w worki, pokrowce i torby próżniowe. Taki sposób pakowania pozwala wyznaczyć pewien kierunek oraz posegregować rzeczy zgodnie z funkcją. Zapewnia też lepsze zabezpieczenie ubrań i kosmetyków, przed brudzeniem, gnieceniem, rozlaniem. Bardzo wygodne i gwarantujące czystość są pokrowce na buty – lekkie, przewiewne woreczki z cieniutkich tkanin zabezpieczające przez dostawaniem się do walizki drobinek piasku i kurzu. Kosmetyczki i pokrowce oraz tekstylne organizery pozwalają sprawnie zapakować bieliznę, galanterię, biżuterię oraz drobne akcesoria.

Doskonałym rozwiązaniem oferowanym na działach „przechowywanie” są specjalne torby i worki próżniowe w różnych rozmiarach. Złożone ubrania umieszcza się w torbie, a następnie za pomocą odkurzacza lub ręcznie dzięki jednostronnemu zaworowi wypompowuje się powietrze. Torba szczelnie zasysa się wokół ubrania, niwelując tym samy wszelkie wolne przestrzenie. Walizka, którą wypełnimy ubraniami spakowanymi próżniowo pomieści więcej bagażu.

Pakowanie walizki – sprawnie i bez wysiłku
fot. AdobeStock

Rolowanie i wypełnianie każdej wolnej przestrzeni

Jednym z bardzo ekonomicznych sposobów na pakowanie walizki jest precyzyjne rolowanie ubrań i układanie ich ciasno, jeden wałeczek przy drugim. Zwykle przyzwyczajeni jesteśmy, że ubrania układamy w walizce niczym na półce w szafie. Okazuje się jednak, że sposób przypominający upakowanie „gołąbków w garnku” jest znacznie wydajniejszy i korzystniejszy. Spakujemy tym systemem więcej rzeczy. Warto tu dodatkowo zadbać o wypełnianie wszelkich zakamarków.

W typowych walizkach, szczególnie lekkich kabinówkach, na dnie, tam gdzie znajdują się prowadnice uchwytu, powierzchnia nie jest równa i płaska. To miejsce idealne, by umieścić w nim płaskie klapki japonki, wypełnić pozwijanym w cebulki skarpetkami lub wspomnianymi rolkami ubrań. Umieszczając w walizce wiele akcesoriów, nie zwracamy często uwagi na puste przestrzenie pomiędzy nimi. Wszelkie buty sportowe, które zwykle zajmują najwięcej powierzchni z powodzeniem można wypełnić drobną garderobą – skarpetami, rękawicami, kąpielówkami. Wypełnią one pustkę w bucie, a jednocześnie zapewnią, że nie zdefasonuje się on w transporcie.

Walizkę wypełniajmy kolejno rzeczami o dużych gabarytach, a następnie pomiędzy nie wciskajmy inną, drobną garderobę. Nie zapominajmy o rogach w walizce, to często tu znajdują się puste, niezagospodarowane przestrzenie, doskonale nadające się na zrolowany niewielki ręcznik czy np. letnią piżamę, przy okazji – dobrze, aby te rzeczy były łatwo dostępne.

Pakowanie walizki – sprawnie i bez wysiłku
fot. pixabay.com

Pamiętaj o bagażu podręcznym

Nie zapominajmy, że zwykle w podróży przydaje się podręczny bagaż, wartościowe drobiazgi, portfel, telefon musimy mieć przy sobie. Najbardziej praktyczny w takim przypadku będzie niewielki plecak. Tu też możemy upchnąć sporo rzeczy, które niekoniecznie zmieściły się do walizki. Do bagażu podręcznego zamiast do walizki warto spakować książkę, niewielkie buty typu klapki lub sandałki, nieforemne akcesoria takie jak kapelusz czy poduszka lotnicza.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *