M jak Mrówka

Zlewozmywak farmerski – zmywanie w dobrym stylu

Zlewozmywak farmerski – zmywanie w dobrym stylu

Zlew farmerski, określany także jako zlew z fartuchem to zlewozmywak z widocznym frontem, przeważnie wykonany z ceramiki, jest dzisiaj na topie. W czym tkwi sekret jego popularności?

Kuchnia to dzisiaj ważny estetyczny element strefy dziennej, jej wykończenie i wyposażenie jest dla wielu osób równie istotne jak aranżacja salonu. Staramy się, aby wybrane elementy były zarówno funkcjonalne, jak i stylowe. Dużą wagę przywiązujemy również do ich oryginalności, dla mnie równie ważna jest ich przytulność – sterylna kuchnia-laboratorium nie daje bowiem wielu osobom poczucia bezpieczeństwa ani nie buduje miłej atmosfery. Tak myśli coraz więcej osób, dlatego możemy zauważyć odejście od dominującego od lat minimalizmu w stronę ciepłych klimatów wiejskich, często zmiksowanych z nowoczesnością. W taką stylistykę doskonale wpisuje się zlewozmywak farmerski.

Co to jest zlewozmywak farmerski

Pod tą nazwą kryje się najczęściej prostokątny zlewozmywak z wyeksponowanym frontem. Widoczny nie tylko z góry, tak jak w przypadku innych rodzajów zlewozmywaków, ale też z przodu zlew przykuwa uwagę i staje się ważnym elementem zabudowy kuchennej, dlatego tak istotne jest jego dopasowanie do drzwi szafek. Najbardziej popularne są zlewozmywaki farmerskie wykonane z ceramiki, chociaż można też spotkać tego typu modele z granitowego kompozytu lub nawet stalowe.

Zlewozmywak farmerski
fot. AdobeStock

Zlew farmerski – dekoracja kuchni

Zlewozmywak z fartuchem należy do najbardziej efektownych elementów wyposażenia kuchni, jest przy tym bardzo funkcjonalny. Prostokątny kształt, wyeksponowany za sprawą fartucha, podkreśla kubiczną formę zlewu – zyskuje on wymiar dekoracyjnej bryły. Jak sama nazwa wskazuje tego typu sprzęt, a szczególnie zlewozmywaki ceramiczne w stylu farmerskim sposób naturalny wpisują się w stylizacje rustykalne, szczególnie bliskie aranżacjom prowansalskim czy też związanym ze stylem farmerskim, można je też zauważyć w projektach skandynawskich. Dzisiaj jednak coraz śmielej łączy się je z nowoczesnymi szafkami, którym dodają przytulności i przełamują ich surową estetykę. Najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane są ceramiczne zlewy farmerskie w odcieniach bieli, które dobrze wyglądają w połączeniu z szafkami i blatami w każdym kolorze. Można jednak kupić też zlew farmerski w innych barwach, np. w palecie szarości, czerni, brązu. Ich fronty mogą być też ozdobione różnymi wzorami, dzięki czemu wnętrze zyskuje dodatkowe dekoracje.

Funkcjonalny zlew farmerski

Atutem tego typu sprzętu jest również jego funkcjonalność. Za sprawą fartucha zlew nie jest od frontu wbudowany w blat, dzięki czemu blaty wykonane z materiałów mniej odpornych na wilgoć, nie są narażone na jej działanie. Wysunięty fartuch chroni także front szafki podblatowej przed wilgocią i zabrudzeniami. Tego typu forma ułatwia również korzystanie ze zlewozmywaka – nie musimy nachylać się zbytnio nad nim. Atutem zlewów fartuchowych jest też głęboka komora, która sprzyja między innymi myciu dużych naczyń, takich choćby jak garnki, rondle, a także patelnie.

Zlewozmywaki farmerskie są najczęściej wypalane z ceramiki w bardzo wysokiej temperaturze, co sprawia, że należą do bardzo wytrzymałych zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, a tym samym szok termiczny. Są też odporne na obtłuczenia. Ich atutem jest też łatwa pielęgnacja – nie ma problemów z ich umyciem, szkliwiona powierzchnia nie jest porowata, zabrudzenia nie wnikają w głąb powierzchni, a do ich usunięcia wystarczy woda z dodatkiem detergentu. Podobne zalety mają granitowe zlewy z fartuchem. Nie bez znaczenia jest też łatwy montaż tego typu sprzętu, to zlewy nakładane, które zamocować może nawet laik.

autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *