M jak Mrówka

Oświetlenie łazienki z zasadami

Oświetlenie łazienki z zasadami

Planując oświetlenie łazienki, powinniśmy dobrze przemyśleć rozmieszczenie źródeł światła. Wpływają one nie tylko komfortowe użytkowanie tego pomieszczenia, ale także jego wygląd. Podpowiadamy, czym kierować się dobierając oświetlenie łazienkowe.

Czasy, gdy w łazience montowano wyłącznie górną lampę minęły. Obecnie powinno być kilka źródeł światła, by całe pomieszczenie oraz każda z jego stref były dobrze oświetlone. Przede wszystkim w łazience musimy zamontować światło ogólne, a także oświetlić lustro i umywalkę. Aby oświetlić kabinę prysznicową i wannę, wystarczy łagodne światło miejscowe. Ważne jest także oświetlenie dekoracyjne – o wiele przyjemniej jest brać relaksującą kąpiel w nastrojowo oświetlonym pomieszczeniu niż przy mocnym ogólnym.

Ogólne oświetlenie łazienki

Oświetlenie ogólne powinno równomiernie oświetlać łazienkę bez żadnych smug i kontrastów – zapewni to odpowiednią jasność w każdym miejscu. Przydaje się przy sprzątaniu oraz wszelkich czynnościach higienicznych. Najczęściej w łazience w centralnym punkcie montuje się plafonierę – klosz powinien dobrze przepuszczać światło. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż żyrandola lub schowanie instalacji oświetleniowej w suficie podwieszanym.

Oświetlenie lustra

W lustrze powinniśmy się dobrze widzieć, więc światło powinno padać na nas i równomiernie oświetlać twarz, nie zmieniając koloru. Dlatego najlepiej po obu stronach lustra zamontować symetrycznie dwie oprawy – najlepiej na wysokości wzroku. Dobrze sprawdzą się kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami bądź regulowane reflektorki nad lustrem. Możemy również zamontować kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy lub oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany.

Oświetlenie strefy kąpielowej

Warto też zadbać o oświetlenie strefy kąpielowej. Powinno być tam widno, jednak światło nie powinno oślepiać nas podczas kąpieli. Możemy więc zainstalować źródła światła w suficie powieszanym, umieszczając je tuż przy ścianie, przy której stoi wanna lub w ściance wokół niej. Innym rozwiązaniem jest montaż kinkietów, ale światło skierujmy na sufit lub stwórzmy szczeliny świetlne, w którym umieścimy świetlówki. Oświetlenie strefy kąpielowej jest niezbędne, gdy jest ona wydzielona ściankami.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne pozwala stworzyć w łazience nastrój. Możemy zaakcentować wybrane fragmenty pomieszczenia, elementy wyposażenia (np. szafki) lub architektoniczne (np. wnęki). Najważniejszą rolę odgrywają w tym przypadku oprawy – ich kształt, kolor oraz materiał, z jakiego zostały wykonane, a także sposób rozpraszania przez nie światła. Jako oświetlenie dekoracyjne bardzo często wykorzystywane są diody LED, które dają nieograniczone możliwości kreowania barw światła, są ponadto bardzo trwałe i energooszczędne.

autor: Asia
zdjęcia: fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *