M jak Mrówka

Jak zerwać tapetę

Jak zerwać tapetę

Urlop, czyli czas na remont:) W tym roku padło na mój stary pokój w domu rodzinnym. Po prostu nie mogłam już patrzeć – nawet podczas krótkich odwiedzin – na kilkuletnią tapetę. A że ani ja, ani mój mąż pracy się nie boimy, postanowiliśmy remont przeprowadzić sami.

Aby nie przysparzać sobie za dużo pracy, planowaliśmy z mężem nową tapetę położyć na starą. Niestety, jej stan nie pozwolił nam na to i musieliśmy ją zedrzeć. Lekko nie było, ale daliśmy radę:)

Zdzieranie tapety na kilka domowych sposobów

Zdarza się oczywiście, że tapeta bez problemu odchodzi od ściany. Jednak gdy napotykamy trudności, najłatwiejszym sposobem na jej usunięcie jest namoczenie okładziny ściennej. Wykorzystujemy do tego celu zimną wodę (wlewamy wodę do butelki ze spryskiwaczem, pryskamy dwukrotnie na tapetę), gdy wsiąknie w powierzchnię (10-15 minutach), za pomocą szpachelki pomału odrywamy tapetę. Nie zawsze to jednak się udaje. Twardo trzymającą się tapetę możemy posmarować (pędzlem lub gąbką) ciepłą wodą z dodatkiem detergentu lub octu. I znów czekamy, aż roztwór wsiąknie w ścianę. Do zdarcia okładziny również używamy szpachelki. Uważajmy, aby szpachelką nie uszkodzić zbytnio ściany i nie pozostawić brzydkich wcięć. Powiem szczerze, że nam pomogła ciepła woda, jednak zdarza się czasami, że sposób ten nie jest skuteczny. W takim przypadku możemy oderwać tapetę od ściany używając strumienia pary. W tym celu możemy użyć żelazka i z odległości 2-3 cm nanosić strumień gorącej pary.

Jak zerwać tapetę

Pamiętajmy, że zanim zabierzemy się do zrywania tapety zdemontować wszystkie gniazda i przełączniki. Po pierwsze, aby ich nie wyrwać, po drugie, aby stara tapeta nie została pod osprzętem elektrycznym.

Preparaty do usunięcia tapet

Tapetę możemy usunąć za pomocą specjalistycznego roztworu do usuwania tapet. Z jego zakupem nie będziemy mieli najmniejszego problemu – dostępne są w marketach budowlanych na stoiskach malarskich. Preparat przygotowujemy i nakładamy według instrukcji. Gdy po zdarciu tapety okaże się, że na ścianie pojawiły się ubytki, to wypełniamy je masą szpachlową.

autor: Asia
zdjęcia: fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *