M jak Mrówka

Oryginalne lampy z drewna

Oryginalne lampy z drewna

Drewno jest doskonałym tworzywem służącym nie tylko do produkcji mebli, blatów, posadzek i stolarki okiennej oraz drzwiowej. Dzięki swojej plastyczności ma swoje zastosowanie również w innych przedmiotach, między innymi oprawach lamp.

Drewno wykorzystywano do produkcji opraw świetlnych od dawna, zazwyczaj jednak wytwarzano z niego podstawy lamp stojących oraz ramiona kinkietów i żyrandoli. Współcześni projektanci sięgają po drewnianą sklejkę i fornir, które okazują się również wspaniałym tworzywem do produkcji kloszy i abażurów.

Oryginalne lampy z drewnaOryginalna lampa – numer jeden we wnętrzu

Do wynajętego w Zakopanem apartamentu dotarliśmy wieczorem, może dlatego po zapaleniu światła, abażur lampy wiszącej nad stołem od razu przykuł moją uwagę. Spod nałożonych na siebie elementów w formie łusek wydobywało się delikatne nastrojowe światło. Choć lampa stanowiła niewielki element wnętrza, jej oryginalna forma zadecydowała o jego charakterze. Naturalny materiał, jasny kolor, przyjazny organiczny kształt – wszystkie te elementy idealnie współgrały z wnętrzem. Lampa ta zainspirowała mnie do poszukiwań podobnych produktów. Okazało się, że jest ich wiele na rynku.

Oryginalne lampy z drewnaOryginalne lampy z drewna Oryginalne lampy z drewna
Oryginalne lampy z drewnaOryginalne lampy z drewnaOryginalne lampy z drewna 

Oryginalne lampy z drewnaSklejki na każdą kieszeń i prestiżowy fornir

Do wytwarzania abażurów lamp stosuje się cienką drewniana sklejkę oraz naturalny drewniany fornir. Oba materiały pozwalają tworzyć lekkie konstrukcje przestrzenne oplatające źródło światła. Formy opraw mogą być mniej lub bardziej regularne – na rynku są dostępne repliki geometrycznych form lamp z lat sześćdziesiątych oraz unikatowe designerskie projekty o swobodnej strukturze. Oba materiały dają ogromne możliwości estetyczne. Sklejka, dzięki swojej lekkości i plastyczności pozwala na osiąganie rozmaitych kształtów elementów i dowolne ich łączenie, ale ma dość jednolitą fakturę i kolorystykę. Nowoczesne wzornictwo i skojarzenie z ekologią sprawiają, że oprawy te idealnie wpisują się we wnętrza w stylu skandynawskim. Z kolei naturalny fornir, dzięki swojemu pochodzeniu zachowuje prawdziwą strukturę drewna, wzory oraz kolory – w efekcie jest materiałem o ogromnym potencjale w tworzeniu wnętrz prestiżowych. Forniry, czyli cienkie płaty drewna są także materiałem niezwykle plastycznym, pozwalającym na swobodne wyginanie i formowanie dowolnych kształtów opraw.

Hania

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *