M jak Mrówka

Opaska żwirowa wokół domu

Opaska żwirowa wokół domu

Stanowi estetyczne wykończenie budynku od strony zewnętrznej. Żwirowa opaska może przysłaniać drenaż wokół domu i zapewniać by woda opadowa była sprawnie odprowadzana.

Opaska żwirowa wokół domuOpaska żwirowa często stanowi linię oddzielającą budynek od trawnika i ogrodu. Jej zadaniem jest ograniczenie zabrudzenia elewacji rozpryskującym się w czasie opadów błotem. To wyrazista i bardzo elegancka otoczka domu, podkreślająca urodę posesji. Może być wykonana z tłucznia, żwiru, grysu lub bardzo dziś modnych otoczaków, w wybranym kolorze. Choć nie jest łatwo utrzymać ją w czystości, a również wymaga z czasem uzupełnienia lub wymiany, urok opaski jest niezaprzeczalny. Warto dobrać rodzaj kruszywa dopasowany do kolorystyki elewacji i stylu ogrodu.

Wykonanie opaski żwirowej

Tworząc opaskę żwirową wokół domu należy pamiętać przede wszystkim o pochyleniu terenu w tym miejscu w stronę ogrodu. Zapewni nam to należyte odprowadzenie wody opadowej i zapobiegnie przemakaniu fundamentów budynku. Konieczne jest zatem najpierw wyrównanie gruntu wokół domu i następnie stworzenie około 2% spadku. Najczęściej opaska żwirowa ma szerokość 50 cm, co oznacza różnicę 1 cm między jej krawędziami – wyżej przy murze, niżej przy trawniku. Zanim usypiemy tłuczeń należy wyznaczyć kołkami i sznurkiem linię granicy. Najlepiej wkopać w tym miejscu krawężnik, palisadę lub ułożyć pas kostki brukowej, aby żwir nie rozsypywał się w trawie naszego ogrodu. Obramowanie powinno wystawać 2 cm ponad warstwę żwiru. Grunt pod opaską wykładamy następnie geowłókniną, która nie pozwoli na przerastanie chwastami. Konieczne jest zasypanie całej przestrzeni 10-15 cm warstwą żwiru, tłucznia lub kamieni. Zapobiegnie to przerzedzaniu się opaski.

Opaska żwirowa wokół domu Opaska żwirowa wokół domu

Drenaż opaskowy

Opaska żwirowa może kryć pod gruntem tak zwany drenaż opaskowy, czyli system rur drenarskich okalających dom. Stosuje się je na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych i by chronić fundamenty oraz mur budynku przed zawilgoceniem. Układane wzdłuż ław fundamentowych rury wkopuje się w ziemię. Są one perforowane, co sprawia, że woda wpływa do środka, a następnie system odprowadza ją w miejsce, w którym nie zagraża budynkowi a np. zasila rośliny ogrodowe. Drenaż opaskowy przykrywa się warstwą przepuszczalnego gruntu. Na samym wierzchu usypuje się pas kruszywa. Opaska żwirowa jako warstwa, która także przepuszcza wodę, doskonale sprawdzi się nad drenażem i jednocześnie będzie stanowić eleganckie wykończenie przestrzeni przy elewacji budynku. 

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *