M jak Mrówka

Drewniany taras na gruncie

Na parterze domu mieszkalnego warto wykonać taras na gruncie, który stworzy platformę przedłużającą pokój o kolejne metry w stronę ogrodu. Dobrze będzie stworzyć tu letnią jadalnię.

Taras na gruncie to jedno z wygodniejszych rozwiązań – wyglądem przypomina utwardzony fragment ogrodu, gdyż jego konstrukcja nie jest wyniesiona wysoko ponad poziom terenu. Łatwo z niego korzystać, ponieważ nie wymaga schodzenia po schodach na trawę. Brak stopni to także duże ułatwienie podczas poruszania się osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Najczęściej taras projektuje się bez barierek i murków zaznaczających jego krawędzie. Dzięki temu granica między nim a trawnikiem oraz resztą ogrodu jest płynna.

 Drewniany taras na gruncie

Jaki taras na gruncie

Dawniej popularnym rozwiązaniem było budowanie tarasu na gruncie korzystając z płyty betonowej. Jej powierzchnię wykańczano płytkami ceramicznymi odpornymi na mróz lub płytami kamiennymi. Dziś o wiele bardziej popularne jest zastosowanie kostek brukowych lub większych elementów betonowych imitujących drewno. Można je układać bezpośrednio na utwardzonym gruncie, co skraca czas pracy. Jednak zarówno ze względów estetycznych, jak i przyjemności korzystania z tarasu, najbardziej cenionym rozwiązaniem jest podest drewniany. Przyjazny i ciepły w dotyku surowiec kojarzy nam się z wypoczynkiem, wakacjami nad wodą, a kolor i rysunek desek uatrakcyjnia zarówno wygląd elewacji budynku, jak i widok za oknem patrząc z wnętrza domu.

Jak zbudować dDrewniany taras na gruncierewniany taras na gruncie

Deski tarasowe przy takim rozwiązaniu muszą być ułożone na odpowiednim ruszcie, który stworzy konstrukcję dystansującą nawierzchnię od gruntu. Na wyrównanym terenie wykonuje się stopy betonowe zagłębione w ziemi w otworach o wymiarach ok. 30x30x50 cm. Podpory fundamentowe umieszcza się co 1 lub 1,5 m. W nich osadza się metalowe elementy wspornikowe. Dla ułatwienia można nabyć gotowe tarasowe stopy fundamentowe. Grunt wokół nich warto dodatkowo wyłożyć geowłókniną, która zapobiegnie przerastaniu roślin. Następnie na rozmieszczonych podporach mocujemy dźwigary z belek o przekroju 10×10 cm, sięgające na całą długość tarasu. Do nich z kolei przytwierdza się poprzecznie legary. Na tak stworzonym ruszcie dopiero można układać deski. Najlepiej mocować je nierdzewnymi wkrętami do drewna. Jeśli użyjemy gwoździ taras będzie skrzypiał, a deski stopniowo mogą się luzować.

Drewniany taras na gruncie Drewniany taras na gruncieDrewniany taras na gruncie

Deski na taras na gruncie

Do stworzenia tarasu wystarczą deski z drewna iglastego, jednak dużo trwalsze będą pochodzące z egzotycznego. Niestety te ostatnie są droższe od produkowanych z naszego rodzimego surowca. Wybierając materiał warto pamiętać o tym, że gładkie deski pod wpływem wilgoci mogą stać się śliskie. Z tego względu rekomendowane są materiały antypoślizgowe. Do nich należą deski ryflowane, czyli z podłużnymi żłobieniami, które ułatwiają dodatkowo odprowadzeni wody opadowej na zewnątrz tarasu. Drewno należy odpowiednio zaimpregnować przed rozpoczęciem eksploatacji. Można też nabyć produkty już fabrycznie zabezpieczone. Odpowiednio sezonowane oraz impregnowane ciśnieniowo deski będą dużo trwalsze. Przez pierwsze lata użytkowania co pół roku warto zabezpieczyć wierzchnią warstwę tarasu bejcą, lakierobejcą lub olejem do drewna. Później konserwację powtarzamy rzadziej, najlepiej używając konsekwentnie tego samego produktu.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *