M jak Mrówka

Okno na święta Bożego Narodzenia

Okno na święta Bożego Narodzenia

Czy nie macie tak, że idąc wieczorem przez miasto w czasie Bożego Narodzenia wpatrujecie się w cudze okna? Nie żeby zaspokoić jakąś nieelegancką ciekawość, ale po to, by nacieszyć oczy pięknymi i pomysłowymi dekoracjami, podejrzeć, jak ubraną choinkę mają gospodarze, jakie ciekawe iluminacje, mniej lub bardziej wyszukane dekoracje, przygotowali mieszkańcy.

Okno na święta Bożego Narodzenia
fot. pixabay.com

Okno to wizytówka domu, szczególnie w okresie Gwiazdki. Dlatego tak wielu z nas lubi na czas świąt zadbać szczególnie o to miejsce – pięknie wyeksponować przestrzeń wokół okien. Z pomocą przychodzą nam coraz to nowsze pomysły producentów ozdób bożonarodzeniowych. Szukamy więc ciekawych zestawów migotliwych światełek, girland i kurtyn, a także nietypowych sposobów iluminacji, jak np. rzutniki świetlne. Ale dekoracja okna to nie tylko duże wydatki. W prosty sposób możemy wykonać ozdoby samodzielnie, przystroić szyby naklejkami, szablonami, zawieszkami. Dekoracja okna wcale nie musi być kosztowna, a z pewnością wprowadzi do domu świąteczną, bajkową atmosferę, sprawi radość nie tylko nam, ale także spacerującym przechodniom.

Zewnętrzne dekoracje okna – świąteczny klimat z myślą o przechodniach

Okno na święta Bożego Narodzenia
fot. pixabay.com

Magia świąt udziela się nam w dużej mierze właśnie za sprawą odświętnych dekoracji. Ponieważ o tej porze roku zmrok zapada szybko, te świetlne budują szczególnie atmosferę, wprowadzając ciepły, baśniowy klimat. W połączeniu ze skrzącym się śniegiem sprawiają, że czujemy się wyjątkowo, w naszym życiu pojawia się jakaś odrobina magii. Okno udekorowane świetlną girlandą przykuwa uwagę, oglądane z zewnątrz przypomina bożonarodzeniowy obrazek, jest witryną miłej atmosfery, która króluje w tym domu. Ale zewnętrzne dekoracje wokół okna to również pomysłowe ozdoby nawiązujące do symboliki świąt: skrzaty i krasnale, leśne zwierzęta, bombki. Doskonałym pomysłem na uroczą dekorację jest wypełnienie opustoszałej po lecie skrzynki kwiatowej spod okna pięknym, ozdobnym stroikiem, w którym świerkowe czy jodłowe gałązki przeplecione będą z owocami, ozdobami choinkowymi, dekoracyjnymi wstążkami i taśmami. Na parapecie podokiennym zawsze pięknie będą prezentować się również lampiony i świeczniki zewnętrzne.

Warto pamiętać, że elementy do zewnętrznej dekoracji okna będą narażone na zmienne czynniki atmosferyczne (wilgoć, opady śniegu i deszczu, mróz) dlatego zarówno oświetlenie, jak i akcesoria dekoracyjne powinny mieć informację o zastosowaniu na zewnątrz lub być wykonane z materiałów odpornych na pogodę. Jeśli będziemy na parapetach zewnętrznych palić świece lub podgrzewacze, pamiętajmy o ich prawidłowym zabezpieczeniu przed wywołaniem przypadkowego pożaru.

Okno na święta od wewnątrz

Ozdabianie okna, szczególnie tego o dużej tafli szkła, jak np. okno balkonowe sprawia radość zwłaszcza dzieciom. Warto namówić je w tym przedświątecznym czasie do samodzielnego przygotowania prostych papierowych szablonów śniegowych gwiazdek, serduszek, aniołków etc., które bez trudu nakleimy z pomocą taśmy transparentnej na oknie.

Przed Bożym Narodzeniem znajdziemy na stoiskach z dekoracjami również wiele gotowych rozwiązań do dekoracji okiennych szyb: będą to kalkomanie, bezklejowe nalepki na naelektryzowanej folii (doskonałe rozwiązanie niepozostawiające śladów na szybie) oraz zestawy szablonów wraz ze sprayem proszkowym (imitującym szron na szybie). Przy ich wykorzystaniu możemy na okiennych szybach stworzyć piękne i klimatyczne motywy świąteczne, które będą cieszyć oko zarówno w dzień, jak i wieczorem, kiedy przez okna będą przebijać świetlne refleksy. Na okiennych taflach szkła z powodzeniem odnajdą się wszelkiego rodzaju zawieszki, np. drewniane, słomiane, szklane – te same, które możemy również wieszać na choince. Do okna bez trudu przyczepimy je za pomocą przezroczystych silikonowych przyssawek do szyb.

Okienne ramy okolone sznurem światełek to bardzo urokliwy zabieg również wewnątrz mieszkania. W ofercie sklepów znajdziemy bardzo wiele propozycji takich sznurów świetlnych, najpopularniejsze to te tradycyjne z drobnymi diodami LED, ale szczególnie efektowne będą te, gdzie żaróweczkę umieszczono w ozdobnej oprawie w formie plecionej kuli albo plastikowej gwiazdki, śnieżynki czy serca. Świetlne girlandy będą wyglądały atrakcyjne zawieszone wzdłuż karnisza, ale także położone po prostu na parapecie. Bardzo wygodne są wszelkie ozdobne sznury świetlne zasilane bateriami, nie musimy wtedy przy wyborze miejsca na ich umieszczenie kierować się bliskością gniazda zasilającego.

Okno na święta Bożego Narodzenia
fot. ASK

Szczególną popularnością w ostatnich czasach cieszą się zdobiące od wewnątrz, ale mające swój wyjątkowy urok oglądane od zewnątrz duże papierowe gwiazdy świetlne oraz towarzyszące im często niżej na parapecie świeczniki adwentowe. To motywy, które przybyły do nas ze Skandynawii. Piękny, ciepły zimowy dom w okresie świąt, w którym panuje gorąca i podniosła atmosfera, powinien manifestować i udzielać ten nastrój wszystkim wokół.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *