M jak Mrówka

Ogródek dla leniwych – miniskalniak

Ogródek dla leniwych – miniskalniak

Rośliny to ważny element dekoracji, ale nie każdy jest gotowy poświęcać odpowiednią ilość czasu, a także wkładać wymaganą pracę w pielęgnację i uprawę. Dla wszystkich, których cieszy widok roślin dekoracyjnych, ale nie czują w sobie potencjału ogrodnika polecamy miniskalniak.

Ogródek dla leniwych – miniskalniak

Ogród w wersji mini z roślinami, które odpowiednio dobrane i posadzone, właściwie nie mają wymagań, będzie cieszył oko i może stać się bardzo dekoracyjnym elementem zarówno przestrzeni mieszkalnej, jak i balkonowej oraz tarasowej. Do wykonania skalniaka nie potrzeba wiele: estetyczny pojemnik, odpowiednie podłoże, żwir i kamienie dekoracyjne oraz kilka odmian roślin, które nie wymagają regularnego podlewania i są odporne na zmienne czynniki atmosferyczne, pozwoli na stworzenie ciekawej kompozycji ogrodowej.

Jak przygotować amatorsko miniogródek skalny:

  • Wybór pojemnika

Przede wszystkim na początku musimy dobrać estetyczny pojemnik, który sam w sobie może już mieć walor ozdobny. Skrzynka czy donica (ceramiczna lub z tworzywa) będzie tu najprostszym rozwiązaniem, jednak swoje zadanie spełni również przedmiot do tej roli dostosowany, np. wyścielony folią kosz wiklinowy, blaszany kubek czy wiaderko, wydrążony kamień lub pień drzewa. Ponieważ rośliny w skalnym ogrodzie nie będą musiały być podlewane często, naczynie, jakie wybierzemy, nie będzie narażone na utrzymującą się wilgoć i tym samym korozję czy zniszczenie materiału, z którego jest wykonane.

  • Dobór podłoża

Rośliny skalne, kaktusowate i sukulenty, jakie będą najbardziej pożądane w naszym ogrodzie nie tolerują nadmiernego zawilgocenia i nie powinny stać w wodzie. Dlatego podłoże, które dla nich przygotujemy powinno być dobrze przepuszczalne. Aby uzyskać takie, wystarczy zwykłą ziemię doniczkową – podłoże do roślin ozdobnych wymieszać z drobnym żwirem lub grubym piaskiem. Tak przygotowana ziemia dla roślin w miniskalnym ogrodzie będzie przepuszczalna i zagwarantuje szybkie przesiąkanie wody. Żwir przyda nam się również jako element dekoracyjny wypełniający przestrzenie między roślinami. Atrakcyjny żwir ozdobny oraz piasek znajdziemy na stoisku z akcesoriami akwarystycznymi.

  • Jakie rośliny do miniskalnego ogrodu

Wybierając rośliny do naszego małego ogródka dla leniwych, musimy zadecydować, czy będzie on prezentowany głównie w pomieszczeniu, czy raczej na zewnątrz – na parapecie okiennym, balkonie lub tarasie. W mieszkaniu do uprawy będą nadawały się wszelkie kaktusy i sukulenty, popularne drzewko szczęścia (grubosze), eszewerie, sansewerie, haworsje, aloesy karłowate – ościsty, tygrysi.

Do miniogródka na zewnątrz będą pożądane wszelkie odmiany roślin naskalnych rozchodniki, rojniki, skalnice.

  • Kompozycje i dodatki
Ogródek dla leniwych – miniskalniak

Z wymienionych odmian można tworzyć bardzo efektowne kompozycje, grając kształtem oraz barwą rośliny. Zestawienie kulistych kaktusów różniących się jedynie rozmiarem i wyglądem kolców, już samo w sobie będzie ciekawym elementem dekoracyjnym. Podobnie kompozycja różnobarwnych rojników w jednym naczyniu może zagwarantować przyjemny efekt, szczególnie kiedy wejdą w fazę kwitnienia. Nie zapominajmy o tym, że dodatki w kompozycji mini skalnego ogrodu również odgrywają rolę – dekoracyjny żwir, kamienie, muszle czy szklane lub ceramiczne ozdoby sprawią, że chociaż ogródek powstał z myślą o leniwych wcale nie traci na aranżacyjnej wartości.

autor: Dominika
Zdjęcia: fotolia.com, stock.adobe.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *