M jak Mrówka

Jak usunąć plamy z kawy (i nie tylko) ze ściany?

Jak usunąć plamy z kawy (i nie tylko) ze ściany?

Wprowadzając się kilka miesięcy temu do nowego domu, uważałam bardzo, aby przy w noszeniu mebli i pudeł z rzeczami nie pobrudzić ścian. Teraz już mi nie przeszkadza „przybrudzona” biel, jednak denerwowały mnie plamy po kawie, które niedawno „niechcący” pojawiły się na ścianie w salonie.

Nie mogę mieć do nikogo pretensji, bo sama tę kawę wylałam. Zła byłam, bo był to prawie cały kubek, więc sporo było wycierania z podłogi i stolika. Po kilku dniach syn spytał mnie, czy widziałam, że ściana za barkiem jest w cała w plamach po kawie. No i tak, póki żyłam w nieświadomości to mi to oczywiście nie przeszkadzało, przez kilka następnych dni udawałam, że ten temat nie istnieje, jednak na weekend zapowiedzieli się „ważni” goście i plamy na ścianie nękały. Nie za długo, bo przystąpiłam do ich usunięcia.

Jak usunąć plamy z kawy (i nie tylko) ze ściany?

Płyn do szyb na zaschnięte plamy z kawy

Plamy z kawy pojawiły się na ścianie kilka dni temu, dlatego aby oszczędzić sobie czasu i pracy nie próbowałam nawet usunąć ich samym wrzątkiem czy wodą z płynem do mycia naczyń – te sposoby sprawdzają się wyłącznie w przypadku świeżych plam. Do usunięcia śladów po kawie użyłam płynu do mycia szyb – tak jak nauczyła mnie mama. Spraje szybko rozpuszczają brud i co ważne, nie uszkodzą ściany. Najpierw namoczyłam delikatnie plamy wrzątkiem, potem spryskałam je niewielką ilością preparatu i zostawiłam na kilka minut. Na koniec zmyłam plamy gąbką namoczoną we wrzątku i przetarłam ścianę szmatką z mikrofibry. Efekt? Mogę spokojnie teraz spokojnie przyjmować gości.

Inne sposoby na plamy

Skutecznym, ale mało popularnym sposobem na plamy nie tylko po kawie jest użycie pianki do golenia. Nanosimy ją na ścianę, pozostawiamy na ok. 1 godzinę i następnie zmywamy gąbką namoczoną we wrzątku. Do wody możemy dodać kilka kropel płynu do naczyń. W usuwaniu plam pomoże nam także mydło malarskie. Rozpuszczamy jego niewielką ilość w ciepłej wodzie, moczymy gąbkę w roztworze i delikatnie czyścimy zabrudzenia. Tłuste plamy możemy usunąć za pomocą bibuły. Przykładamy ją do ściany razem z ręcznikiem papierowym, posypujemy talkiem lub mąką ziemniaczaną. Zabrudzenia zmywamy po kilku godzinach ciepłą wodą. Gdy plama nie będzie chciała zejść, dodajmy do wody kilka kropel płynu do mycia naczyń. Na koniec przecieramy ścianę suchą szmatką z mikrofibry. Szczególnie trudne plamy możemy zlikwidować benzyną lakową. Jednak postępujmy ostrożnie, ponieważ nadmierna ilość może trwale uszkodzić ścianę. Zaczynamy od namoczenia ściany wrzątkiem, następnie nasączmy niewielką ilością benzyny gąbkę i delikatnie przecieramy zabrudzenia przez kilka minut – pracujemy w rękawiczkach. Kiedy ściana będzie czysta, przemywamy ją nawilżoną w wodzie gąbką, a na koniec osuszamy ściereczką.

autor: Asia
Zdjęcia: fotolia.com, shutterstock.com, materiały prasowe

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *