M jak Mrówka

Modny szary ogród

Ogród w modnych szarościach

Szary to kolor, który gwarantuje ponadczasową aranżację domu czy mieszkania – nie tylko doskonale sprawdza się we wnętrzach, ale też w plenerze. Elementy małej architektury czy dodatki w tym kolorze świetnie komponują się z zielenią oraz każdą inną barwą roślin. Poza tym szary ogród jest bardzo trendy!

Stylizacja ogrodowa nie ogranicza się tylko do wyboru roślin – na charakter aranżacji równie duży wpływ mają bowiem barwy tarasu, ścieżek ogrodowych, murków czy altan. Znaczenie ma również kolorystyka takich elementów jak meble ogrodowe, donice czy też dekoracje takie jak oświetlenie lub ogrodowe rzeźby oraz tekstylia. Do kanonu ogrodowych aranżacji należą kolory ziemi, które w sposób naturalny wiążą się z barwami roślin. Dzisiaj na topie jest szarość.

Szary ogród pełen atutów

Szary ogród jest elegancki, spokojny i stonowany, a to cechy bardzo cenione w dzisiejszym zdystansowanym designie – także tym plenerowym. Co jeszcze przemawia za użyciem tej gamy kolorystycznej w naszym ogrodzie? Jej atutem jest także neutralność. Szare elementy pozwalają na stworzenie ciekawych, charakterystycznych, ale nienachalnych elementów ogrodowych aranżacji. Nawet często obśmiewane ogrodowe „rzeźby” – choćby krasnale, jeże czy żaby – w tym kolorze zyskują klasę, której pozbawione są ich kiczowate kolorowe odpowiedniki. Atutem szarości jest również bogactwo odcieni – od bardzo jasnych złamanych bielą czy pastelami po bliskie czerni grafity i antracyty. Dodatkowo mogą być one ciepłe lub zimne. Wszystkie doskonale współgrają z barwami ogrodu. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnym ogrodzie minimalistycznym, jak i skandynawskim, angielskim, a także w typowo wiejskim. To nie dziwi – szary był bowiem obecny w tych stylizacjach już dawno temu. Jest przecież barwą marmurowych rzeźb czy granitowych ścieżek. Do bardzo modnych zalicza się także szare ogrodowe elementy z betonu.

Szarość rodem z natury

Marmur, granit, bazalt czy łupek w tej gamie barw to najstarsi naturalni „uczestnicy” ogrodowych aranżacji. Oczywiście kamień w tych odcieniach budował szary ogród na wiele sposobów. Wspomniane rzeźby były charakterystyczne dla ogrodów zamożnych właścicieli, inni wykorzystywali detale z tych skał w sposób bardziej użytkowy. Ze względu na ich trwałość: odporność na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne czy zaplamienia, do dzisiaj tworzy się z nich ścieżki, tarasy czy murki. Kamień w ogrodzie najczęściej stosowany jest w formie kostki. Do tych celów wykorzystuje się także duże kamienne szare płyty. Mogą być łupane lub cięte na wymiar. Moda na żwirowe rabaty i ponadczasowe skalniaki sprawiła, że ogrody zyskały duże szare płaszczyzny z warstwą wierzchnią zbudowaną z otoczaków różnej wielkości, żwiru lub grysu. Duże szare płaszczyzny w ogrodzie – szczególnie te w jasnych odcieniach – nie tylko budują prestiż naszego otoczenia, ale także sprawiają, że ogród wydaje się bardziej przestronny. Szare podłoże doskonale podkreśla również urodę roślin – soczystość barw czy piękno kształtów.

Szary ogród z betonu

Szary ogród możemy też stworzyć wykorzystując elementy betonowe. Zazwyczaj są one tańsze niż te z naturalnego kamienia. Należy do nich choćby kostka brukowa często z posypką mineralną w odcieniach szarości charakterystycznych dla granitu. Szczególnie cenione są wyroby z betonu architektonicznego z charakterystycznymi porami i wżerami uwidocznionymi na gładkiej powierzchni. Szara barwa podkreśla zazwyczaj prostą surową formę. Buduje się z niej nawierzchnie ścieżek czy tarasów ziemnych. Na topie są także duże betonowe płyty tarasowe, które wykorzystuje się na nawierzchnie modnych tarasów i podjazdów w stylistyce minimalistycznej czy skandynawskiej. Beton jest też materiałem, z którego można wykonać efektowne murki oraz palisady. Do bardzo modnych zalicza się także betonowe szare donice na planie prostokąta, kwadratu lub walca. Połączenie kubicznej formy i neutralnej szarości oraz betonu buduje efekt stonowanej, uporządkowanej nowoczesności.

autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *