M jak Mrówka

Nowoczesny domofon

Nowoczesny domofon

Żeby mieć poczucie bezpieczeństwa, powinniśmy wiedzieć, kto chce dostać się do naszego domu. Domofon pomoże zatrzymać intruzów przed wejściem.

Nowoczesny domofon

Dzięki domofonowi będziemy mogli z domu sprawdzić, kto chce wejść, i ewentualnie otworzyć furtkę. Tradycyjny domofon zbudowany jest z trzech podstawowych elementów:

  • unifonu – przypominającego tradycyjny telefon stacjonarny – wiszący na ścianie lub stawiany na przykład na komodzie. Przeważnie wyposażony jest w słuchawkę, ale można kupić również modele z systemem głośnomówiącym. Niestety, wymaga on trzymania wciśniętego guzika na czas rozmowy. Unifony mają też przycisk otwierania furtki lub drzwi wejściowych, a czasem też sygnalizator otwarcia, w postaci małej diody. Dodatkowy guzik może służyć do włączania oświetlenia przy furtce. Unifon przewodowy zasilanie czerpie z sieci, a podłączany jest do zasilacza (często w bramofonie). Bezprzewodowy podłącza się do zwyczajnego gniazdka. W unifon wbudowany jest dzwonek. Niektóre modele dają możliwość wyboru jednego z kilkunastu sygnałów, prawie wszystkie mają zaś przełącznik wyboru głośności dzwonka. Unifonów można zainstalować w domu kilka, na przykład po jednym na każdej kondygnacji;
  • bramofonu – czyli kasety mocowanej na murowanym lub betonowym słupku ogrodzenia. Jest ona wyposażona w głośnik, mikrofon i guzik dzwonka. Czasem, gdy obsługuje więcej lokali – w kilka guzików podporządkowanych poszczególnym numerom albo w klawiaturę; 
  • panelu sterowania – znajdują się w nim wszelkie układy elektroniczne zapewniające właściwe funkcjonowanie systemu, w tym transformator, konieczny w systemach sieciowych, aby obniżać napięcie z 230 na 12 V. Panel podłącza się do wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Oprócz tego potrzebny będzie kabel łączący bramofon z unifonem – chyba że system jest bezprzewodowy – oraz zasilacz. W furtce niezbędny jest zamek elektromagnetyczny, sterowany przez unifon lub otwierany kluczem, ewentualnie po wpisaniu kodu. Zamek zazwyczaj jest już w zestawie.

Ciekawą opcją są systemy bezprzewodowe – wtedy bramofon zasilany jest energią słoneczną, dzięki baterii fotowoltaicznej wbudowanej w panel lub zwykłą baterią litowo-jonową. Ich zasięg wynosi przeważnie około 50 m, co jest zazwyczaj wystarczające w przypadku domów jednorodzinnych.

Wojtek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *