M jak Mrówka

Nowoczesna łazienka – mieszaj i łącz

Nowoczesna łazienka – mieszaj i łącz

W łazienkowej modzie przyszedł czas na różnorodność. Coraz częściej łączymy w jednej łazience płytki z różnych kolekcji, a nierzadko też różne materiały. Jak zestawić ze sobą różne wzory, kolory oraz faktury płytek ceramicznych i innych okładzin, by kompozycja była spójna?

Projektanci nowoczesnych łazienek stawiają na indywidualizację przestrzeni – coraz mniej osób zadowala się monochromatycznymi zestawieniami, sięgając po kompozycje płytek ceramicznych i innych okładzin o różnych wzorach, kolorach i fakturach. Warto też wziąć pod uwagę, że w tej aranżacyjnej łazienkowej grze uczestniczą w równym stopniu tapety, farby oraz uznawane dotychczas za nietypowe do łazienek materiały jak płyty OSB, cegła czy blacha. Zaaranżowana indywidualnie nowoczesna łazienka żyje, ma szansę być wnętrzem niepowtarzalnym, unikatowym, co więcej, dopasowując aranżację do swojego gustu i własnych potrzeb, możemy z niej stworzyć prawdziwe miejsce relaksu.

fot. AdobeStock

Jedna kolekcja płytek – kilka wzorów

Potrzebę indywidualizacji aranżacji nowoczesnych łazienek doskonale rozumieją producenci płytek ceramicznych – coraz więcej jest kolekcji składających się z mocno zróżnicowanych wzorniczo produktów. Najnowsze kolekcje składają się z płytek zarówno zupełnie gładkich, jak i fakturowanych, zestawów różnych formatów i kolorów. W jednej kolekcji mogą się znaleźć płytki o fakturach graficznych oraz inspirowanych otaczającym nas światem, takich jak faktura piasku nadmorskiej plaży czy zmarszczonych fal morza. Zestawienie w jednej kolekcji płytek gładkich i wzorzystych to już za mało – coraz częściej jedna kolekcja oferuje nam kilka deseni płytek wzorzystych. Zróżnicowane może być również wzornictwo odnoszące się do różnych materiałów, przy czym kontrasty są tu bardzo częstym zabiegiem stylistycznym – w jednej kolekcji znajdziemy płytki imitujące sękate deski oraz gładki kamień. Częste są odwołania do starych tradycji produkcji ceramicznych okładzin i ich pochodnych: w nawet najbardziej nowoczesnych kolekcjach znajdziemy płytki naśladujące wiekowe wzory mozaiki, błyszczące majoliki, płytki cementowe czy wytwarzane ręcznie barwne azulejos, a ostatnio także przypominające nasze poczciwe lastryko okładziny terazzo.

Nowoczesna łazienka krok dalej – swobodne kompozycje okładzin

Pomysł na łazienkę może się też opierać na zupełnej swobodzie w łączeniu okładzin. Chcąc w ten sposób zindywidualizować swoją łazienkę dobrze jednak postawić na jeden rodzaj płytek lub innej okładziny, czyniąc go dominantą wnętrza. Zazwyczaj jest to ta okładzina, która ma najbardziej wyrazisty kolor, wzór lub fakturę. Pozostałe, choć mogą być również bardzo efektowne, stają się wówczas tłem kompozycji. W modnych łazienkach dominantą często stają się płytki naśladujące historyczne wzory. Kompozycje z ich użyciem stały się łazienkowymi hitami – śmiało łączy się je z nowoczesnymi wielkoformatowymi płytkami ściennymi, a także z naturalnym drewnem i kamieniem. Klasyczne wzornictwo, nawet jeśli idzie w parze z bogatą kolorystyką, to dobry partner do połączeń również z modnymi bardzo nowoczesnymi płytkami 3D.

autor tekstu: Hania
zdjęcie otwierające: Tubądzin

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *