M jak Mrówka

Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina

Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina

Geowłóknina przyda się na rabatach, podczas zakładania ogrodu oraz do osłony roślin ozdobnych. Jest wielofunkcyjna i bardzo przydatna.

Realizując projekt ogrodu starałam się bardzo zadbać o to, by estetycznych aranżacji nasadzeń nie zepsuły szybko pojawiające się chwasty. Kupowałam korę, żwir lub obsypywałam sadzonki sianem. Jednak nie zawsze to zdawało egzamin lub wystarczało na krótki czas. Przez wszystkie warstwy potrafiły przebić się chwasty. Teraz problem ten rozwiązuję korzystając z geowłókniny. Także jesienią przydaje się ona w moim ogrodzie. Korzystam z niej jako osłony dla roślin.

Czym jest geowłóknina

To tkanina wykonana z włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Łączona jest przez zgrzewanie albo przeszywanie. Dzięki zastosowanemu materiałowi stanowi wyjątkowo trwałą i niezniszczalną powłokę, a przez swój ażur pozwala na przenikanie powietrza i wody. Wykorzystuje się ją do zabezpieczania skarp, rozdzielania różnych frakcji gruntu, wzmacniania nabrzeży oraz przy pracach ogrodowych.

Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina

Geowłóknina przeciw chwastom

Przed zakładaniem rabat wysypuję najpierw dobrą glebę, którą od razu pokrywam geowłókniną. W tkaninie wykonuję nacięcia w miejscach, w których chcę zasadzić ozdobne sadzonki. W ten sposób daję możliwość swobodnego wzrostu rośliny i osłaniam grunt naokoło niej. W miejscach, gdzie geowłóknina zachowuje swą ciągłość, nie nastąpi przerastanie chwastów. Po zasadzeniu roślin sztuczną tkaninę przysypujemy korą, może być ozdobna, barwiona. Sprawdzi się też żwir lub dekoracyjne otoczaki.

Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina

Osłona roślin

Przed nadejściem zimy dobrze jest wrażliwe na mróz sadzonki okryć. Zarówno korzenie, jak i całą roślinę owiniemy geowłókniną. Łatwo ją przyciąć na wymiar i uformować w potrzebny kształt. Również wysokie i rozłożyste krzewy można geowłókniną zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Szczególnej ochrony potrzebują te, które łatwo odkształcają się i tracą swój efektowny pokrój przez osadzające się ciężkie czapy śniegu i nawisy lodowe. W ten sposób owijam na zimę jałowce i tuje, które mocno rozrosły się w ostatnich latach. Pasami geowłókniny zbieram wszystkie gałęzie idąc od dołu ku górze. Następnie związuję takiego chochoła sznurkiem. Dzięki temu roślina swobodnie oddycha, a śnieg jej nie zagraża.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *