M jak Mrówka

Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabi

Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabi

Zniszczona cegła, stare drewno, pożółkłe tapety, meble z przetartą tapicerką i obtłuczone naczynia – motywy te można spotkać w kilku stylach: loftowym, wiejskim, vintage, a przede wszystkim inspirowanym japońska filozofią życia wabi-sabi.

Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabi

Moda na stare używane przedmioty nie jest czymś zupełnie nowym. To dość charakterystyczne elementy dla stylu eklektycznego czy rustykalnego. Niedokończone lub mocno zniszczone ściany i posadzki oswoiła moda na nowoczesne lofty. Japońska filozofia życia wabi-sabi znalazła dla tych zjawisk odpowiednią ideę – to akceptacja przemijania, podkreślenie efektów upływającego czasu, radość z obcowania z tym, co stare zniszczone, nigdy niedokończone.

Wabi-sabi we wnętrzach

Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabi Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabi

Słowo „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” piękno wynikające z upływu czasu. Właściciele mieszkań i domów mają być autentyczni, pogodzeni z przemijaniem, a w domu ze zniszczeniem i zużywaniem się rzeczy. Dlatego starych przedmiotów, nawet jeśli straciły one swój pierwotny urok, się nie wyrzuca, nie zastępuje nowymi. Nic w aranżacji wnętrza człowieka pogodzonego z upływającym czasem nie musi być idealne. Najlepiej, jeśli każdy element wyposażenia opowiada swoją historię, niesie za sobą jakiś ładunek emocji i wspomnień. To nie dom pełen drogocennych antyków, ale prostych przedmiotów gromadzonych w życiu, podarowanych kiedyś, niekoniecznie zachwycających.

Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabi Wabi-sabi we wnętrzach

Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabiAfirmacja przemijania zaklęta w naturalnych materiałach

Materiały bliskie filozofii akceptującej upływ czasu to stare drewno, naturalne formy kamienia, ceramika, najlepiej wytwarzana ręcznie, wyroby rzemieślnicze. Drewno stuletnie, spękane, wypaczone, ze śladami korników, kamień wyślizgany wielowiekowym użytkowaniem, cegły z solnymi wykwitami, tynki spękane. Wnętrze wabi-sabi można uzupełnić tkaninami, ale najlepiej wiekowymi, jeśli mają być nowe muszą być wyłącznie pochodzenia naturalnego: len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Obowiązują jasne kolory ziemi – beże, zgaszone zielenie, zgaszone oranże i brązy. Towarzyszą im różne odcieni bieli i cała gama szarości.

 Niedoskonałość – nowy trend wabi-sabi

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *