M jak Mrówka

Niebiesko w wiosennym ogrodzie

Niebiesko w wiosennym ogrodzie

Kolor niebieski to rzadka barwa w świecie roślin, nie może konkurować z żółcią czy różem, dlatego tak chętnie sadzę odmiany kwitnące na niebiesko w swoim niewielkim ogrodzie.

Niebiesko w wiosennym ogrodzie

Teraz wiosną mam najbardziej urokliwą reprezentację kwiatów o błękitnym odcieniu. To kolor, który niezwykle atrakcyjnie komponuje się z zielenią. Piękno i świeżość wiosny, a jednocześnie spokój i harmonia – taki wyraz nadają mojemu ogrodowi rośliny kwitnące na niebiesko. Mam swój mały kawałek wiosennego nieba na rabatach.

Rośliny ozdobne o błękitnych kwiatostanach wyglądają bardzo atrakcyjnie we wspólnych nasadzeniach, możemy je komponować biorąc pod uwagę tonację tej barwy od ciemniejszej do jaśniejszej, a także z większą lub mniejszą nutą fioletu czy granatu. Niebieski to również doskonałe dopełnienie rabat o różnej kolorystyce, bardzo efektownie komponuje się z bielą, różem, seledynem.

Do wiosennych odmian kwitnących na niebiesko i sprawiających wiele przyjemności w ogrodzie należą z pewnością:

  • Barwinek – to bardzo praktyczna bylina wieloletnia. Jako roślina zadarniająca szybko wyścieła dolne połacie ogrodu, wypuszczając płożące łodygi ulistnione, w zależności od odmiany, na ciemno, jasnozielono lub z białymi przebarwieniami. Na wiosnę, właśnie teraz w okolicy kwietnia, pokrywa się pięknie pięciopłatkowymi kwiatami przeważnie w kolorze błękitu (są również odmiany białe i lila). Niezwykle urokliwe niebieskie kobierce mają szczególny wdzięk posadzone wokół pni drzew oraz wzdłuż jasnych traktów żwirowych.
  • Hiacynt – roślina, która w moim ogrodzie ma stanowiska przypadkowe. Otóż już u schyłku zimy kupuję hiacynty w doniczkach do ozdoby wnętrza, nigdy nie wyrzucam cebul, tylko wraz z wiosną wciskam je w wolne miejsca na rabatach. Na następny rok z wiosną kwitną już jako rośliny w ogrodzie. Wybieram głównie te niebieskie, one bowiem wyglądają najciekawiej.
  • Fiołek – ta ozdobna roślina polna przywędrowała do mnie samodzielnie. Pojawiła się w różnych miejscach, między innymi na fragmentach trawnika. Pozostawiłam ją i staram się nie naruszyć przy pielęgnacji trawy, tak aby powoli rozprzestrzeniała się w jego strefie. Błękitne akcenty w gęstej trawie wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Myślę w przyszłości o dosadzeniu też w połaci trawnika krokusów, a nawet szafirków.
  • Szafirek – to chyba najbardziej popularna wiosenna odmiana, która kojarzy nam się z błękitem w ogrodzie. Groniaste kwiatostany maleńkich dzwoneczków cieszą oko. To roślina, która sprawdza się bardzo ładnie w doniczkach, szczególnie tych białych, betonowych i kamiennych. Swoim szpiczastym, przypominającym trawę ulistnieniem doskonale nadaje się do nowoczesnej surowej prezentacji. To też, podobnie jak krokus, doskonała odmiana do wzbogacenia wyglądu wiosennego trawnika.
  • Bratek – zarówno w wersji wielkokwiatowej, jak i miniaturowej niezwykle uatrakcyjnia wygląd wiosennej rabaty. Szczególnie te odmiany o niebieskich płatkach wydają się najbardziej ciekawe. Znajdziemy wiele odmian w różnych odcieniach, a także z elementami białych i żółtych przebarwień. To doskonała roślina do budowania kolorystycznych kompozycji. Bratek jest rośliną dwuletnią, czyli co drugi rok wymaga ponownych nasadzeń. Jest jednak niedroga i bardzo łatwo dostępna, zatem to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie błękitnego akcentu w ogrodzie.
  • Przylaszczka – to roślina leśna objęta ochroną gatunkową. Do mojego ogrodu trafiła z leśnej działki, w której odbywała się wycinka drzew. Tym samym uratowałam ten wdzięczny okaz przed zadeptaniem z bardzo efektownym skutkiem. Przylaszczka pięknie kwitnie co wiosnę, jej błękitne drobne kwiatki mają niezwykle intensywny kolor. Doskonale się namnaża i udało mi się obsadzić nią już różne stanowiska.
  • Niezapominajka – nie na darmo mówi się, że niezapominajki to są kwiatki z bajki. Urok niebieskich drobnych kwiatuszków zebranych w wiechy jest rzeczywiście niepowtarzalny. Niezapominajkę warto kupić w ładnej sadzonce w sklepie ogrodniczym i posadzić w lekko zacienionym, dość wilgotnym miejscu. Mamy wtedy gwarancję, że zacznie dość ekspansywnie wysiewać się w ogrodzie. W moim niezapominajki mimo iż mają swoje główne miejsce na rabacie wśród połaci bluszczu, wysiały się już w wielu innych miejscach, w tym również na żwirowych ścieżkach.
  • Prymula – to doskonała propozycja, jeśli chcemy na wiosnę mieć już w ogrodzie mocny akcent kwiatowy. Te błękitne są najrzadsze, ale nie ma raczej problemu z dostaniem i takich sadzonek. Należy jednak pamiętać, że prymulki to rośliny jednoroczne i krótkotrwałe, nie zimują. Można je próbować rozmnażać przez rozsady, ale najłatwiej każdorazowo wysiewać jako sadzonki i przesadzać do gruntu.
Niebiesko w wiosennym ogrodzie

autor: Dominika
zdjęcia: ASK, Adobe Stock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *