M jak Mrówka

Nawozy ZIEMOVIT – to lubią róże!

Nawozy ZIEMOVIT – to lubią róże!

Róże nie bez powodu są cenione od wieków. Odpowiednio zadbane odwdzięczą się nam szlachetnością barw, delikatnością i przepychem kwiatów oraz solidną dawką zieleni liści. By tak się prezentowały, wystarczy tylko o nie dbać. Pomogą nam w tym nawozy do róż firmy ZIEMOVIT.

Róże to ukochane kwiaty mojej mamy. Wielokwiatowe, wielkokwiatowe, okrywowe, pnące, pienne zdobiły jej ogród od zawsze. Dzisiaj to ja się nimi opiekuję, mnie zaś wspierają nawozy do róż firmy ZIEMOVIT. Pierwszy raz sięgnęłam po nie, gdy zauważyłam żółknące brzegi liści oraz małe, nierozwijające się pąki kwiatów. To właśnie wtedy poleciła mi je pani Krystyna, sąsiadka mamy – również oddana różom ogrodniczka.Nawozy ZIEMOVIT – to lubią róże!

Wymagający krzew

Róże należą do roślin, które będą piękne pod warunkiem, że poświęcimy im nieco uwagi. Do koniecznych zabiegów należy ich systematyczne zasilanie. Jest ono niezbędne ze względu na wysokie potrzeby odżywcze tych krzewów. By cieszyły nas swoją urodą, różom należy zapewnić odpowiednią dawkę fosforu wspierającego wzrost kwiatów oraz azotu, którego zadaniem jest rozwój pędów i liści. Ich apetytu na nawozy nie należy bagatelizować szczególnie w sytuacji, gdy zauważymy żółknięcie i więdnięcie liści (zwłaszcza dolnych), czy zaczerwienienie ich obwódek. Niepokojące są także karłowate pąki kwiatów oraz suche brzegi dolnych liści.

Nawozy ZIEMOVIT – to lubią róże!  Nawozy ZIEMOVIT – to lubią róże! (fot. Ziemowit)

Nawozy odpowiednie dla róż

W zależności od pory roku róże wymagają różnych mikro- i makroelementów, a tym samym różnych nawozów. Od wczesnej wiosny do połowy lipca stosuję środki wspierające kwitnienie – mają one przede wszystkim dostarczyć różom dużą dawkę azotu. Od sierpnia zasilam je nawozami zawierającymi mało azotu, ale dużo fosforu i potasu. To dobre przygotowanie róż do jesieni i zimy – te makroelementy sprawią bowiem, że pędy krzewu zdrewnieją, dzięki czemu będą odporniejsze na mrozy. Przez cały sezon staram się przesypywać lekko przekopaną ziemię wokół róż organicznymi nawozami. W ten sposób poprawiam właściwości gleby oraz zapewniam roślinom łatwo przyswajalne, uniwersalne składniki odżywcze.

Nawozy ZIEMOVIT – to lubią róże! (fot. Ziemowit)Nawozy ZIEMOVIT z myślą o różach

Idealną propozycją dla miłośników róż są nawozy płynne oraz granulowane ZIEMOVIT. Zasilanie tymi środkami jest bardzo łatwe i wygodne. Stosowanie nawozu płynnego ZIEMOVIT polega na podlewaniu krzewu według określonych na opakowaniu dawek. Po prostu podlewamy krzew tak, aby substancja nie znalazła się na liściach lub kwiatach. Z kolei nawóz granulowany ZIEMOVIT rozsypuję wokół pnia rośliny, po czym delikatnie przekopuję wierzchnią warstwę ziemi i obficie ją podlewam, aż zyskuję pewność, że nawóz rozpuścił się i wchłonął do korzeni.

Pamiętajmy, by nie przesadzać z nawozami. Jeśli tylko pojawią się białe końcówki pędów oraz białe liście, to znaczy, że nasze róże zostały przenawożone. Zdarza się to często w przypadku młodych krzewów. Róże mojej mamy od kiedy stosuję nawozy ZIEMOVIT są w doskonałej kondycji. Zresztą sami popatrzcie!

Ania W.

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *