M jak Mrówka

Nauka zdalna – jak zorganizować naukę na odległość

Nauka na odległość – jak zorganizować naukę zdalną

W wielu miejscach w Polsce szkoły ponadpodstawowe i uczelnie znowu weszły w system nauczania zdalnego lub w najlepszym przypadku tzw. hybrydowego. Czas tej formy edukacji jest bliżej nieokreślony, powinniśmy się więc przygotować na dłuższy pobyt w domu naszych nastolatków i studentów.

Gdy nasze dorastające dzieci większość czasu spędzają poza domem, a tak jest w normalnym rytmie roku szkolnego, możemy nawet nie zauważyć jak zmieniają się ich potrzeby czy styl życia. Obecność prawie dorosłych czy nawet dorosłych syna czy córki przez dwadzieścia cztery godziny na dobę może uzmysłowić nam konieczność zmian. Może warto jeszcze raz pod tym kątem przemyśleć aranżacje ich pokojów i nowym okiem spojrzeć na funkcjonalność naszego domu.

Łóżko i podłoga również do życia

Gdy nie ma regularnych wyjść do szkoły i na uczelnie, trudno wyobrazić sobie, że nasza dorosła czy prawie dorosła latorośl będzie spędzała cały czas odbywania zdalnych lekcji, siedząc sztywno przy biurku. Wystarczy zajrzeć do pokoju syna lub córki w nieoczekiwanym momencie, by przekonać się, że część nauki pobierana jest w łóżku, na podłodze czy okiennym parapecie. Nie zdziwmy się, gdy zastaniemy dziecko drzemiące przy książkach. Jeśli natomiast zauważymy, że pierwsze godziny lekcyjne odbywają się w piżamie i pościeli, powinniśmy zareagować – może trafi argument o niższej skuteczności takich lekcji i rozbiciu całego dnia. Kluczowe jest tutaj przestawienie się z trybu snu na tryb aktywności, dlatego do zdalnie pobieranej nauki powinni się oni przygotować jak do wyjścia do szkoły. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zwalczać inne, bardziej wypoczynkowe pozycje podczas nauki i przekonywać młodego człowieka do pobytu wyłącznie przy biurku. Znacznie więcej korzyści przyniesie jego edukacji i naszym relacjom, gdy sprawimy mu parę prezentów. Przede wszystkim kupmy pojemnik na pościel lub wyposażmy łóżko młodego człowieka w estetyczną narzutę, by można było ją przykryć – wielu psychologów uważa, że widok łózka z pościelą rozbudza potrzebę snu i odciąga od nauki! Dobrze też, jeśli w pokoju będzie kilka poduszek różnej wielkości i o różnym wypełnieniu – nauka w pozycji półsiedzącej wymaga podparcia pleców, bardziej płaska i miękka przyda się, gdy młodzieniec będzie chciał siedzieć na parapecie. Zafundujmy swojej pociesze dywan na podłogę lub rozłóżmy na niej miękką wykładzinę – nastolatki uwielbiają spędzać na niej czas!

Nauka zdalna z przerwami

Może warto uświadomić sobie, że pobyt w szkole wiąże się z większą ilością ruchu – podczas przerw między lekcjami młodzież przechodzi z klasy do klasy, ma lekcje w-f. Wielokrotnie zmienia więc w ciągu dnia swoje otoczenie, mając przy tym sporo ruchu. Zachęćmy młodego człowieka do zmieniania miejsca odbywania lekcji – nie zawsze musi być to jego pokój, zwłaszcza jeśli jest to nieduże pomieszczenie. Niech część lekcji odbywa się w pokoju dziennym czy nawet kuchni. Zachęcajmy podczas przerw do odrobiny ruchu i wyjścia choćby na moment na świeże powietrze – na balkon, do ogrodu, a w czasie dłuższej przerwy na spacer. Korzystne też będą choćby krótkie przerwy na gimnastykę – pamiętajmy, aby nasz nastolatek czy młody człowiek miał pod ręką karimatę, rower stacjonarny czy parę ciężarków. Dobroczynne będzie spędzanie paru chwil ze swoim czworonogiem – na spacerze lub nawet na krótkiej zabawie w domu.

autor tekstu: Hania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *