M jak Mrówka

Kapsułki do prania – wygoda i czystość

Kapsułki do prania – wygoda i czystość

Moja teściowa zadała mi ostatnio pytanie, jakiego proszku do prania używam. Zdziwiłam się nieco, ale że jest to dość wiekowa pani, to tak naprawdę mało już może mnie zaskoczyć. W przeciwieństwie do niej, która żyje przyzwyczajeniami, ja używałam kapsułek do prania – teściowa pierwszy raz o nich usłyszała właśnie ode mnie.

No i musiałam swojej teściowej tłumaczyć, co to są kapsułki do prania. Najprościej ujmując to skoncentrowana mieszanka różnych detergentów zamknięta w rozpuszczalnej folii. Podczas prania folia rozpuszcza się i uwalania środki piorące. Na rynku dostępne są kapsułki wielokomorowe, zazwyczaj 2- lub 3-komorowe. W każdej komorze znajduje się inna emulsja. Zawsze jest to jednak środek piorący, a dodatkowo w żelowych kapsułach może znaleźć się np. płyn do płukania, żel bądź proszek piorący, zmiękczacz wody, wybielacz lub odplamiacz. Dla mnie największą zaletą kapsułek jest to, że zajmują niewiele miejsca i wrzucam je bezpośrednio do bębna pralki. Ponadto pod wpływem wilgoci nie zbrylają się, jak to może mieć miejsce w przypadku proszku do prania.

Kapsułki do prania – wygoda i czystość
fot. AdobeStock

Rodzaje kapsułek do prania

Tak naprawdę używam takich kapsułek do prania, jakie akurat są w promocji, ale oczywiście mam swoje ulubione. Ale jeśli mamy jakieś szczególne preferencje, to czytajmy etykiety. Oczywiście kapsułki do prania – tak samo jak proszki do prania – dostosowane są do kolorów tkanin. I tak, wyróżniamy kapsułki do prania uniwersalnego, tkanin kolorowych, bieli i ciemnych/czarnych. Ponadto kapsułki mogą być dedykowane danemu typowi ubrań, np. kapsułki do prania odzieży sportowe, wełny, bawełny czy firan.

Szczególnej troski wymagają małe dzieci. Dlatego kapsułki przeznaczone do prania ich ubranek wyróżniają się delikatnością detergentów myjących, mają subtelny, przyjemny zapach, a także zmiękczają tkaniny bardziej niż produkty dla dorosłych. Wzbogacone są również o formułę antystatyczną – tkaniny nie elektryzują się. Również alergicy muszą wybrać odpowiedni preparat – dla nich przeznaczone są ekologiczne kapsułki.

Jak stosować kapsułki do prania

Tak jak wspomniałam. Dozowanie kapsułek do prania jest łatwe i szybkie. Wystarczy je wrzucić do bębna, a potem go załadować ubraniami i nastawić odpowiedni program – nie musimy odmierzać ani odpowiedniej ilości proszku, ani płynu do prania. Po prostu jedno pranie to jedna kapsułka. Lepiej nie stosować kapsułek niewiadomego producenta, ponieważ mogą nie rozpuścić się do końca – na ubraniach pozostaną resztki żelowej powłoki. Gdy używamy kapsułek 2 w 1 lub 3 w 1, nie ma konieczności stosowania innych środków piorących, np. wybielacza, płynu do płukania czy zmiękczającego. Natomiast gdy wybraliśmy kapsułkę wyłącznie ze środkiem piorącym, to musimy dodać do prania również płyn do płukania, a w przypadku mocnych zabrudzeń – odplamiacz. Wspomnę tu o jeszcze jednej zalecie, kapsułki wrzucamy do bębna, więc komory dozowania są czyste. Ponadto dzięki temu, że kapsułki podczas prania rozpuszczają się pod wpływem wody, to nie pozostawiają żadnych zacieków i śladów w bębnie pralki.

tekst: Asia
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *