M jak Mrówka

Naprawa fug – jak samodzielnie uzupełnić fugi

Naprawa fug – jak uzupełnić fugi

Ubytki w fugach to nic strasznego i nie musimy od razu załamywać rąk, że czeka nas uciążliwy remont łazienki. Nie panikujmy. Popękane fugi możemy odnowić samodzielnie małym kosztem.

Spoiny między płytkami z upływem czasu mogą popękać. Niestety, nie tylko szpecą łazienkę, kuchnię czy inne pomieszczenie, ale również nie chronią ścian przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Najlepiej więc je wymienić. Samodzielna naprawa fug nie jest trudna, chociaż wymaga cierpliwości i precyzji. Możemy wykonać ją samodzielnie, pod warunkiem, że zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia i akcesoria.

Niezbędne materiały i narzędzia:

  • fuga – o takim samym kolorze jak stara, jeśli wymieniamy tylko jej część, lub w całkiem innym odcieniu, jeśli wymieniamy całość. Możemy również kupić białą fugę i wymieszać ją z pigmentem;
  • gąbka – w sklepie budowlanym polecą nam odpowiednią;
  • skrobak do fug lub nożyk – koszt skrobaka ok. 10 zł;
  • paca lub szpachelka

Samodzielna naprawa fug krok po kroku

  1. Za pomocą noża lub skrobaka usuwamy starą, popękaną fugę. Uważamy przy tym, aby nie zadrapać powierzchni płytek. Po wyskrobaniu fug dokładnie odkurzamy i odtłuszczamy wolne przestrzenie.
  2. Nową fugę mieszamy z wodą, według instrukcji na opakowaniu. Fuga musi być gęstą konsystencję, aby nie spadała z pacy.
  3. Fugę nakładamy na pacę i jednym zdecydowanym pociągnięciem od dołu ubytku rozprowadzamy ją po płytkach. Jeżeli fuga jest pozioma, wówczas prowadzimy pacę ze strony z której nam wygodnie, jednak zawsze skierowaną lekko ku górze. Jeśli uzupełniamy mały ubytek, fugę możemy położyć palcem.
  4. Nadmiar fugi zmywamy mokrą gąbką, płucząc ją przynajmniej kilka razy. Nie przyciskajmy zbyt mocno, aby nie uszkodzić świeżo położonej fugi.
  5. Jeżeli przez przypadek zniszczymy nową fugę, wystarczy, że weźmiemy szpachelkę i nałożymy ją jeszcze raz. W razie konieczności możemy poprawiać.
  6. Zostawiamy całość do wyschnięcia na kilka godzin (stosujmy się do zaleceń producenta), po czym pokrywamy impregnatem do fug.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *