M jak Mrówka

Bateria wannowa – jak wymienić kran

Bateria wannowa – jak wymienić kran

Denerwuje cię stara bateria wannowa z zacinającymi się kurkami i cieknącym wężem od słuchawki prysznicowej. Ile można ją reanimować? Może czas na zmiany. Nie zmieniaj uszczelek, nie zmieniaj głowicy, nie zmieniaj węża na kolejny, zmień baterię.

Przy wannach spotkać można różne baterie. Najczęściej, w starych domach i mieszkaniach jest to bateria wannowa sztorcowa z dwoma kurkami (i dwoma głowicami) – wychodząca z wanny lub z pewnego rodzaju półeczki pozostawionej między wanną a ścianą. Innym modelem jest bateria naścienna. Czasem też zdarzają się baterie sztorcowe do montażu jednootworowego.

Nowa bateria wannowa

Wymieniamy baterię przeważnie z takiej, która ma kurki na taką z mieszaczem, czyli z dwu- na jednouchwytową. Bateria wannowa z mieszaczem jest wygodniejsza w użyciu, a dzięki zastosowaniu perlatora na wylewce, pozwala zużyć mniej wody, bo jej strumień jest bardziej napowietrzony i wydaje się obfitszy niż w rzeczywistości. Warto także zamontować baterię termostatyczną. W jej korpusie jest regulator temperatury wody. Temperatura ta jest podtrzymywana na stałym poziomie. Nie ma więc nieprzyjemnego wrażenia nagłego wychłodzenia się lub nagrzania wody podczas mycia.

Bateria wannowa – jak wymienić kran
fot. AdobeStock

Wymiana baterii krok po kroku

Ale przejdźmy do wymiany. Zanim kupimy nową baterię, wymierzmy rozstaw osiowy przyłączy. Niech nowa bateria wannowa ma taki sam. Ułatwi to montaż. Przeważnie jednak potrzebne będą przejściówki mimośrodowe dokręcane do przyłączy.

Przed wymianą zakręćmy zawór i spuśćmy resztę wody z kranu. Odkręćmy starą baterię i wytrzyjmy szmatką przyłącza.

Zanim przykręcimy przejściówki mimośrodowe, przetrzyjmy ich gwinty szczotką drucianą, najlepiej mosiężną. Na rowki gwintów nawińmy skręcone, cienkie pasy pakuł i posmarujmy je pastą uszczelniającą (do znalezienia na dziale hydraulicznym w sklepie budowlanym).

Przejściówki wkręca się w przyłącza używając klucza nastawnego. Wykonajmy minimum trzy pełne obroty i ustawmy je tak, aby rozstaw pasował do rozstawu przyłączy w nowej baterii. Przejściówki muszą też trzymać jeden poziom – sprawdźmy to poziomnicą. Zasadniczo głębokość wkręcenia zależy od wysokości rozetek maskujących, które będą później zakładane na mimośrody. Uważajmy, żeby nie łapać kluczem za gwinty, bo można je w ten sposób zniszczyć. Pilnujmy też, żeby pakuły się nie skręciły i nie zostały na zewnątrz.

Bateria wannowa – jak wymienić kran
fot. AdobeStock

Po montażu przejściówek zakłada się na nie rozetki maskujące.

W gniazda nakrętek nowej baterii trzeba włożyć uszczelki – powinny być w zestawie. Przykładamy je do mimośrodów i dokręcamy ręcznie nakrętki – raz jedną, raz drugą, na przemian. Później dokręcamy je kluczem. Nie chcąc uszkodzić nakrętek, owińmy je przedtem cienką szmatką. Do baterii w podobny sposób dokręcamy wężyk do słuchawki prysznicowej, a do niego samą słuchawkę.

Trzeba nad wanną zamocować jeszcze uchwyt, do zahaczania słuchawki. Otwory pod wkręty powinny być umieszczone dość blisko starych otworów, pozostałych po zdemontowaniu poprzedniego uchwytu. Najlepiej, żeby przynajmniej jeden z tamtych otworów został wykorzystany do montażu nowego uchwytu. Inaczej może się okazać, że po zamontowaniu nowego uchwytu, obok będą dziury.

Na zakończenie odkręca się zawór i sprawdza, czy woda którędyś nie cieknie i czy nowa bateria wannowa działa bez zarzutu.

autor tekstu: Marcin
zdjęcie tytułowe: Deante

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *