M jak Mrówka

Na pikniku mile widziane – lodówki turystyczne

Na pikniku mile widziana – lodówka turystyczna

Przed nami wyjazdy weekendowe, wakacyjne, wycieczki i pikniki – czyli czas letnich towarzyskich uciech w otoczeniu przyrody. Wysokie temperatury umilają wypoczynek, ale zagrażają jakości i świeżości zabieranych ze sobą wiktuałów oraz utrudniają utrzymanie napojów w chłodzie. Dlatego warto swój turystyczny ekwipunek wzbogacić o turystyczną, mobilną lodówkę.

Lodówki turystyczne to nic innego jak poręczne, wykonane z tworzywa boxy. Są lekkie, a ich właściwości izolacyjne są wynikiem jakości materiału, z jakiego je wykonano oraz izolacjom i poduszkom powietrznym, które wypełniają przestrzenie pomiędzy ściankami pojemnika. Chociaż pojemnik wieńczy zwykle duża otwierana lub zdejmowana pokrywa – co umożliwia wygodne i sprawne pakowanie do jej wnętrza wszelkich produktów spożywczych – to precyzyjnie domknięta przylega na tyle szczelnie i hermetycznie, że gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury przez dłuższy czas.

Lodówki turystyczne
fot. Galicja

Wygodne lodówki turystyczne

Lodówki turystyczne znajdziemy w różnych pojemnościach (5-50 l), co pozwala dobrać odpowiednią wielkość do naszych potrzeb i możliwości. Niewielkie lodówki będą łatwe w transporcie i lżejsze, co będzie miało znaczenie podczas pieszych wycieczek, te większe sprawdzą się bardziej, kiedy na piknik będziemy mieli możliwość wybrać się rowerem, motorem czy samochodem.

Lodówki turystyczne
fot. Galicja, Dajar, VOG

Ważnym elementem lodówki turystycznej, który należy sprawdzić przy jej zakupie jest rączka. Ponieważ lodówka obciążona dużą ilością wiktuałów – np. butelkami z napojami – może być ciężka, rączka musi utrzymać bezpiecznie jej ciężar. Uchwyt lodówki powinien być też ruchomy, tak by zapewnić łatwe składanie – np. podczas pakowania do samochodu.

Niezbędnym elementem wyposażenia lodówki turystycznej są wkłady chłodzące.

Lodówki turystyczne
fot. pixabay.com, Galicja, VOG

To plastikowe, zwykle o płaskim prostokątnym, wygodnym do umieszczenia pomiędzy produktami spożywczymi kształcie, pojemniki wypełnione wodą lub żelem szybko zamarzającym. Odpowiednio zmrożone podtrzymują dodatkowo chłód w lodówce turystycznej zapewniając dłuższe utrzymywanie się zimna. Zwykle w kompletach sprzedawane są dwa wkłady, ale warto pamiętać, że im więcej wkładów umieścimy w mobilnej lodówce, tym dłużej zapewnimy wewnątrz niską temperaturę, a tym samym zagwarantujemy świeżość produktów, takich jak wędliny, sery, kanapki, sałatki, owoce i warzywa oraz wszelkie napoje w tym mleczne.

Lodówka turystyczna doskonale sprawdzi się podczas biesiadowania na łące czy na plaży. Będzie doskonałym przydatnym dopełnieniem wyposażenia campingowego. Ale warto wziąć pod uwagę, że przyda się również podczas przyjęcia w ogrodzie jako chłodzący pojemnik na napoje. Wypełniona lodem zapewni chłodzenie napojów gazowanych, piwa czy wina.

Udogodnienia lodówki turystycznej

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest lodówka turystyczna z podłączeniem do zasilania elektrycznego tzw. lodówka samochodowa. Urządzenie takie ma możliwość zasilania samochodowego napięciem 12 V (podłączenie do zapalniczki samochodowej) oraz napięciem 230 V (gniazdo sieci elektrycznej) dzięki wbudowanemu zasilaczowi. Lodówka tego typu ma zwykle funkcje 2 w 1, czyli zarówno chłodzi, jak i dodatkowo ma opcję grzania. Jednocześnie takie modele wyposażone bywają w termostat, który pozwala na regulowanie temperaturą i dostosowanie jej do transportowanych produktów.

fot. VOG, AdobeStock

Niektóre modele lodówek turystycznych wyposażone są również w kółeczka umożliwiające łatwy i wygodny transport (przypominają tym samym walizki kabinowe). Są to urządzenia funkcjonalne, które z powodzeniem możemy wykorzystywać również nie tylko w czasie wakacji. Lodówki turystyczne sprawdzą się bowiem również podczas np. zawodów sportowych, festiwali i koncertów.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *