Nigdy nie zastanawiałam się nad zaletami i wadami mydła w kostce. Od zawsze było ono w mojej łazience, mimo że obok stoi dozownik z mydłem w płynie. Pewnie tak z przyzwyczajenia, chociaż muszę przyznać, że przybiera ono coraz ciekawsze formy.
Legenda mówi, że mydło zostało wynalezione przez starożytnych Rzymian, którzy na górze Sapo palili w ofierze zwierzęta. Deszcz spłukiwał do rzeki Tyber popioły z paleniska i wytopiony tłuszcz zwierzęcy. Prawdopodobnie kobiety zauważyły, że szare grudki (popiół połączony z tłuszczem) pienią się i świetnie nadają do prania. Jednak wynalezienie mydła przypisuje się Babilończykom. Świadczą o tym kontenery na mydło datowane na ponad 2800 lat p.n.e., a także odnaleziona najstarsza receptura na mydło. Pierwsze mydła były stosowane do prania, a także jako lek na choroby skórne. Jako środek myjący mydło zostało spopularyzowane w Europie dopiero na przełomie XIX i XX wieku, a do jego produkcji oprócz tłuszczów zwierzęcych zaczęto stosować również tłuszcze roślinne oraz olejki eteryczne. Obecnie do jego produkcji używa się tłuszczy połączonych z roztworem zasady sodowej, wapniowej lub magnezowej, wzbogacany jest substancjami zagęszczającymi i nawilżającymi, np. gliceryną i olejami roślinnymi. Po uformowaniu ich w kostkę, następuje proces schładzania.
Mydło w kostce – zalety
Wiele osób używa mydła w kostce, nie zastanawiając się nad jego zaletami. A tymczasem jest ich kilka, warto je więc wymienić. Mydło w kostce jest lekkie i zajmuje niewiele miejsca, wystarcza na znacznie dłużej niż opakowanie mydła w płynie, co znacząco zmniejsza produkcję plastikowych pojemników, jest biodegradowalne. Ponadto jest bardziej skuteczne podczas mycia czy prania, gdyż składniki są skoncentrowane. Mydło w kostce nie wysusza także skóry, ponieważ ma więcej składników nawilżających. Odpowiednio dobrane składniki pozwalają również na dogłębną pielęgnację skóry czy peeling dłoni, a nawet usuwanie przebarwień. Dzięki nim warstwa naskórka będzie odżywiona i zachowa zdrowy wygląd na długi czas. Warto pamiętać także o właściwościach leczniczych. Przy okazji to doskonały doskonały pomysł na niewielki i niezobowiązujący upominek oraz niedrogi, intrygujący element dekoracyjny – mydła to nie tylko tradycyjne kostki, ale np. kolorowe kwiaty, które nie tylko ładnie pachną, ale i wyglądają – możemy je dopasować do aranżacji łazienki. Ponadto są wygodne do zabrania w podróż – małe i poręczne, nie istnieje ryzyko rozlania się, nie zajmują cennego miejsca w bagażu. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są mydła tzw. syndety, które zawierają tylko 10% naturalnego mydła i są to zazwyczaj jedynie środki myjące, oraz mydła naturalne, które w zależności od składników (stosowane są tylko występujące w przyrodzie) mają różne właściwości.
Mydło w kostce – wady
Powiem szczerze, ja nie zauważam żadnych wad mydła w kostce. Jednak niektórzy uważają, że dotykanie kostki przez dużą liczbę osób sprzyja przenoszeniu wirusów i zarazków – w domu raczej nie musimy się tego obawiać. Ponadto badania naukowe nie wykazały przenoszenia się bakterii z mydła na dłonie. Sceptykom często przeszkadza także nieestetyczny osad na mydelniczce, a na nim gromadzą się bakterie – musimy po prostu pamiętać o regularnym myciu mydelniczek – warto zainwestować w takie, na których nie zatrzymuje się woda.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: pixabay.com