M jak Mrówka

Moskitiery zimą – czy należy je ściągać

Moskitiery zimą – czy należy je ściągać

Mój wychodzący kot, sygnalizuje chęć wejścia do domu skacząc na okno balkonowe w salonie, a ściśle mówiąc – teraz na moskitierę. Latem, gdy okno było otwarte nie było z tym najmniejszego problemu, ponieważ kot po prostu wchodził pod osłoną. Jednak teraz powiększające się dziury w moskitierze zaczęły mi już przeszkadzać, więc ją ściągnęłam. A co z pozostałymi siatkami na oknach?

Mieszkam na wsi, więc moskitiery mam na wszystkich oknach. Po ściągnięciu tej z okna w salonie, zastanowiłam się, czy na zimę muszę ściągnąć resztę. Niby to nie problem, bo mam takie na rzepy, ale przecież za kilka miesięcy będę musiała je znowu zamontować i kupić nowe rzepy. Może jednak przetrwają zimę, przecież do produkty wielosezonowe?

Worker installing mosquito net or mosquito wire screen on brick house window.

Czy zdejmować moskitiery na zimę

Poczytałam trochę i okazało się, że jeśli chcę, aby na wiosnę nie kupować nowych moskitier, lepiej je ściągnąć przed zimą, gdyż osadzająca się w ciągu dnia na siatce wilgoć nocą zamarza, osłabiającym tym samym tkaninę – straci ona elastyczność, z czasem także popęka. Niekorzystny jest także smog – moskitiera kumuluje toksyczne związki, a w przypadku otwarcia okna, a tym samym przepływu powietrza, stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia. Może i będziemy musieli kupić nowe rzepy, ale to zawsze mniejszy wydatek, niż zakup nowych moskitier, szczególnie gdy są zamontowane we wszystkich oknach w domu (przecież jest ich niemało). Jeśli nie mamy możliwości ściągnięcie siatkowych przesłon, gdyż zainwestowaliśmy np. z moskitiery rolowane, to zwińmy je do kasety. Pamiętajmy, aby nie chować w kasecie mokrej czy oblodzonej siatki – prawdopodobnie wiosną nie będzie się już nadawała do użytkowania. Zdemontować powinniśmy również bezinwazyjne moskitiery ramkowe. Chociaż są wytrzymałe i odporne na mróz, to aby wydłużyć ich trwałość, chrońmy je przed destrukcyjnymi czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami.

Jak czyścić moskitiery

Producenci polecają mycie moskitier dwa razy do roku – przed i po zakończeniu sezonu. W tym celu należy je zdemontować. Te na rzep nie stwarzają najmniejszego problemu, jednak do ściągnięcia modeli ramkowych będziemy potrzebowali odpowiedniego wkrętaka krzyżakowego. Zdjęte osłony należy najwygodniej jest zamoczyć na kilka minut w wannie napełnioną wodą z niewielką ilością delikatnego detergentu. Jeśli jest to niemożliwe, to możemy je spłukać pod prysznicem lub po prostu wężem ogrodowym (ciśnienie wody nie może być zbyt duże!). Następnie nakładamy na nie zwykłe mydło, najwygodniejsze jest w płynie. Możemy także zastosować preparat w spreju do czyszczenia okien. Następnie ostrożnie, aby nie rozerwać siatki, rozprowadzamy pianę za pomocą gąbki – usuwamy zanieczyszczenia. Na koniec spłukujemy detergent. Na oknach montujemy tylko suche moskitiery – pozostawmy je do wyschnięcia lub osuszmy miękką szmatką.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *