M jak Mrówka

Rośliny na ścianie w nietypowej prezentacji

Nietypowa prezentacja roślin na ścianie

Jak ciekawie wyróżnić miejsce prezentacji roślin doniczkowych na ścianie, tak aby wniosło coś nowego i nietuzinkowego do wnętrza? Jak wykorzystać popularne rośliny doniczkowe, by stworzyć niepowtarzalną dekorację wnętrza?

Puste ściany w przestrzeniach mieszkalnych budzą smutek, lubimy nadać im jakiś ton, wyróżnić nawet skromną dekoracją tak, by w efekcie wnętrze nabrało smaku, stylu czy „naszego” (określającego gust domownika) ducha. Sposobów na dekorację ścian jest mnóstwo – obrazy i grafiki, lustra, oświetlenie ścienne i girlandy, tapety graficzne i naklejki. My tym razem proponujemy sposób na ciekawe wyróżnienie ściany z wykorzystaniem popularnych roślin doniczkowych w nieoczywistym i oryginalnym sposobie prezentacji. Rośliny na ścianie to jest właśnie to!

Rośliny na ścianie w oryginalnych kwietnikach

Ciekawy geometrycznie kwietnik, wykonany z będących na topie materiałów (np. drewno połączone z czarnymi stalowymi kątownikami) to przykuwająca uwagę dekoracja. Jeśli we wnętrzu chcielibyśmy zbudować pewną surowość form, a jednocześnie wprowadzić do naszej przestrzeni mieszkalnej element „życia” , to takie połączenie doskonale spełni swoją rolę.

Gotowe rozwiązanie w postaci nowoczesnego kwietnika ściennego jest ciekawą alternatywą dla np. tradycyjnych obrazów. Tworzy bowiem przestrzenną dekorację, a wartością dodaną jest efekt 3D.

W sklepach wnętrzarskich można trafić czasem zupełnie niepowtarzalne formy kwietników ściennych, nawiązujące formą do aktualnych trendów. Prezentacja roślin w taki sposób będzie też ciekawsza, a czasem nawet wygodniejsza niż na tradycyjnej ściennej półce.

Bardzo ładnie w takich kwietnikach będą prezentować się rośliny kwitnące o drobnych kwiatach, a jednocześnie niewymagające stałej pielęgnacji, takie jak: begonie, kalanchoe, fiołki afrykańskie, wilczomlecz lśniący.

fot. AdobeStock

Półki, ale niezwykłe

Mimo wszystko ścienne półki też mogą nadawać ścianie walor dekoracyjny i wcale nie muszą być nudne. Oryginalne geometryczny bryły i zgrabne kompaktowe kubiki to półki nieoczywiste. Tworząc na ścianie systemy, pomysłowe kompozycje, grę form i kolorów. Możemy dzięki nim stworzyć ciekawy efekt i nadać skromnej ścianie designerski sznyt.

Rośliny umieszczone na takich półkach wpiszą się w naszą dekorację doskonale, dodając jej świeżości i życia.

Na niewielkich półkach o kubicznych kształtach świetnie zaprezentują się kaktusy i sukulenty, występujące ostatnio w bogatej ofercie na stoiskach ogrodniczych.

Coś z odzysku

Wszędobylskie palety i skrzynki owocowe. Moda na nie mija i stale przewijają się w katalogowych aranżacjach magazynów wnętrzarskich. Tak, idea recyklingu nie traci bowiem na wartości, a i moda na minimalizm, industrializm i styl eko utrzymuje się silnie w sposobie aranżacji mieszkań.

Dla tych co cenią sobie takie klimaty, wykorzystanie drewnianej palety czy skrzynki to fajny zabieg. Oczywiście, aby zdobiły, a nie szpeciły, trzeba te akcesoria najpierw zregenerować i pomalować.

Palety dają więcej możliwości osadzenia doniczek z roślinami. Możemy je ustawiać jak na półkach, a także ciekawie podwieszać i budować układ mieszany i kaskadowy.

Bardzo ciekawą dekoracyjną kompozycję na paletach można zbudować, łącząc prezentacje roślin doniczkowych z pomysłowym oświetleniem.

Do tego typu prezentacji będą pasowały bardzo rośliny z długim rodowodem, takie tradycyjne, ładnie się rozkrzewiające i szybko cieszące nas zielenią, a jednocześnie dość łatwe w uprawie: paprotki, bluszcze, zielistka, trzykrotka, scindapsus.

Rośliny na ścianie – zupełnie jak w naturze

Ta odrobina natury, którą chcemy często zaszczepić w domu – fragmenty wytrawionych konarów i gałęzi będą doskonałą oraz bardzo atrakcyjną wizualnie forma dekoracji ściennej.

fot. AdobeStock

W kompozycji z roślinami z rodziny oplątw sprawiają wrażenie jakby w naszym wnętrzu zagościł kawałek lasu. Oplątwy są wyjątkowo wdzięcznymi roślinami, które nie potrzebują ziemi ani stałego dostępu wody, by żyć, rosnąć i ładnie się prezentować. Raz na jakiś czas wystarczy te roślinny poddać kąpieli wodnej lub skropić wodą przy użyciu spryskiwacza.

Jeśli obawiamy się nietrwałości takiego rozwiązania, zawsze możemy zaproponować na ścianie coś na kształt półki, wykonanej z naturalnego fragmentu drzewa i naturalnej jutowej liny. Efektownie zaprezentują się na niej rośliny wiszące i pnące, ale także kaktusy i sukulenty.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *