M jak Mrówka

Motyw pasków we wnętrzach

Motyw pasków we wnętrzach

Dlaczego lubię paski w aranżacji wnętrz? Po prostu – działają cuda! Mogą im nadać charakteru, ubarwić, ożywić, a nawet zmienić proporcje pomieszczenia czy aneksu. Są przy tym bezpretensjonalne i zawsze modne.

Motyw pasków należy do bardzo wyrazistych – zauważamy je, nawet gdy są delikatne, np. zaznaczone jedynie fakturą materiału. Te najbardziej wyraziste stosujmy jednak z umiarem. Ich różnorodność wzornicza i materiałowa sprawia, że doskonale sprawdzą się w każdej aranżacji.

Motyw pasków we wnętrzach Motyw pasków we wnętrzach
Motyw pasków we wnętrzach Motyw pasków we wnętrzach

Paski na ścianie i podłodze

To wzór, który często stosujemy, gdy chcemy poprawić proporcje pomieszczenia. Efekt będzie najlepszy, jeśli użyjemy pasków na ścianie. Zastosowane w pionie zawsze podwyższą wnętrze, użyte horyzontalnie je poszerzą. By osiągnąć efekt zmian optycznych, wystarczy je zastosować na jednej ścianie, tej która będzie najbardziej przyciągała wzrok. Decydując się na poszerzenie w ten sposób pomieszczenia, paski poziome stosujemy na krótszej ścianie. Do dyspozycji mamy wiele materiałów, które pozwolą uzyskać nam ten efekt. Najłatwiej będzie zastosować tapety, które mogą zastąpić naklejki. Jednak można też pokusić się o wykreowanie pasków na ścianie za pomocą farb czy płytek. Można też zdecydować się na podłogę w paski. Tu najłatwiej wybrać dywan z tym motywem. Szczególnie na czasie są te o wyrazistych wzorach, np. inspirowane motywami ludowymi (paski łowickie!). Producenci oferują również wykładziny podłogowe naśladujące to wzornictwo. Trwały efekt pasków oddziałujących na poprawę proporcji wnętrza daje ułożenie dyli podłogowych lub parkietu czy paneli z wzorem deski pokładowej.

Motyw pasków we wnętrzach Motyw pasków we wnętrzach
Motyw pasków we wnętrzach Motyw pasków we wnętrzach

Paski na meblach i detalach aranżacyjnych

Obite subtelnymi pasiastymi tkaninami fotele, krzesła, kanapy to klasyka wyposażenia wnętrz. Jeśli jednak lubimy bardziej dominujące kolorowe paski, to komplet mebli obity taką tkaniną może być męczący, warto wówczas zdecydować się jedynie na tak wykończoną kanapę lub tylko fotel. Oryginalności doda wnętrzu wykończona w paski komoda, szafeczka. Na rzecz spójności aranżacji z udziałem mebli w paski wpłynie użycie tej samej tkaniny na poduchach, obrusie czy zasłonach. Do dyspozycji mamy też ceramikę z tym motywem m.in. są to wazony, wazy, pojemniki kuchenne. Takie paski ożywią i unowocześnią pomieszczenie, a ich dynamikę uspokoją pozostałe monokolorystyczne elementy wnętrza, ale doskonale wyglądają także w towarzystwie z wzorami kwiatowymi, liściastymi czy zygzakami. Pamiętajmy jednak, że ich nadmiar szkodzi. Równie ważne jest zgranie kolorystyczne wszystkich elementów.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *