Kratka należy do wzorów, które bardzo lubię we wnętrzach, cenię ją za bezpretensjonalność, naturalny urok i elegancję, a także prostotę. To motyw bardzo uniwersalny, który może dodać urody każdemu wnętrzu.
Chociaż wzór kratki w aranżacji wnętrz nie ma długiej historii – materiały i elementy wyposażenia z tym dekorem weszły na dobre do pomieszczeń dopiero w II połowie XX wieku, to jednak szybko weszły do kanonu urządzania wnętrz.
Najpopularniejsze wzory kratek
Z pewnością wpływ na tak szybkie oswojenie kratki w designie wnętrzarskim miało jej głębokie osadzenie we wzornictwie tkanin ubraniowych. Najlepszym przykładem będą tu szkockie kitle w charakterystycznym wzorze tartanu. Tartan to kratka tworząca powtarzalny wzór złożony z pasów przecinających się pod kątem prostym. Każdy klan szczyci się własnym wzorem – zestawem kolorów i wymiarami elementów. Proweniencją z Wysp Brytyjskich szczyci się także pepitka, czyli drobna kratka z przesunięciem, nieco złamana. Tradycyjna składała się z biało-czarnych elementów, dzisiaj występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Brytyjczycy są również autorami wzoru Burberry – jest on znakiem rozpoznawczym znanego domu mody zaliczanym do najbardziej eleganckich wzorów kratki, wyjątkowo chętnie używanym nie tylko przez prawowitych właścicieli. Utworzona na beżowym tle kratka z czerwono-biało-czarnych pasów stała się synonimem klasy i prestiżu. Do bardzo dyskretnych i eleganckich należy należy także kratka windowpane, która budzi skojarzenia z ramą okna. Ta dwukolorowa kratka składa się z cienkich pasków, które łączą się ze sobą pod kątem prostym. Do najbardziej bezpretensjonalnych można zaliczyć kratkę Vichy. To wzór zbudowany najczęściej na białym tle z kolorowych pasków (czerwonych, niebieskich, granatowych, zielonych, żółtych) przecinających się prostopadle. Paski na przecięciach zazwyczaj mają ciemniejszy odcień.
Stylowa krata
Niezależnie od wzoru kratki są obecne na ścianach – najczęściej to wzór reprezentowany na tapetach oraz płytkach ceramicznych. Kratka należy także do motywów wykorzystywanych na dywanach oraz tekstyliach: zasłonach, obiciach mebli, obrusach, pledach, kocach oraz ściereczkach. To także motyw chętnie wybierany przez projektantów oświetlenia oraz zastawy stołowej i naczyń kuchennych. W zależności od wzoru kratka będzie stylowym elementem wielu aranżacji, zawsze dodającym jej ciepła i przytulności. Naturalnym „środowiskiem” kratki są wnętrza w stylu rustykalnym: skandynawskim, prowansalskim, angielskiej, amerykańskiej czy polskiej prowincji. W tego rodzaju stylizacjach sprawdzi się tartan, Vichy czy windowpane. Kraciaste elementy wykorzystujące design inspirowany kratką Burberry, windowpane lub pepitką z pewnością ożywią i dodadzą charakteru wnętrzom minimalistycznym, industrialnym czy klasycznym. Wzór Vichy doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym oraz kuchni. Pamiętajmy jednak, że nawet delikatna kratka należy do mocnych w wyrazie deseni, dlatego nadmiar kraciastych detali może męczyć, kratka wymaga uspokojenia monokolorystycznymi, gładkimi elementami.
Ania