W sklepach dostępne są różne rodzaje mopów do mycia podłogi. Możemy wybierać wśród sznurkowych, paskowych płaskich i okrągłych, a także parowych. Jaki będzie najlepszy?
Niby nic takiego – po prostu zwykły mop. Ale od tego, na jaki model się zdecydujemy, zależy czystość posadzek oraz komfort naszej pracy. Pamiętajmy, że mop to nie tylko końcówka myjąca. To również trzonek. Najwygodniej, jak będzie to kij z regulacją długości. Dobrze też, aby końcówka rączki wykończona była materiałem, na którym ręka nie będzie się ślizgać. Do większości mopów należy dokupić wiaderko, umożliwiające odciskanie nadmiaru wody ze sznurków.
Mopy sznurkowe do podłogi
Mopy sznurkowe to po prostu białe sznureczki. Mogą być wykonane bawełny (w miarę dobrze wchłaniają wodę i można je porządnie wycisnąć), mikrofibry (poradzą sobie z kurzem i zabrudzeniami, nie pozostawiają smug) oraz włókien syntetycznych (słabszej jakości, nie wchłaniają zbyt dobrze wody, nie zalecane są do mycia paneli laminowanych i podłóg drewnianych, które są wrażliwe na nadmiar wody). Mopy sznurkowe są bardzo popularne ze względu na niewygórowaną cenę. Jednak początkowo białe sznurki z czasem brzydko szarzeją, a zebrane z podłogi kłaczki są trudne do usunięcia. Zaletą tego rodzajów mopów jest to, że sznurki docierają w każde wgłębienie. Sprawdzą się więc przy myciu posadzki o nieregularnej powierzchni, np. z płytek ceramicznych.
Mopy paskowe do podłogi
Jak sama nazwa wskazuje, mopy te składają się z pasków, które wykonuje się z tych samych materiałów co modele sznurkowe, czyli bawełny, mikrofibry, włókien syntetycznych, a dodatkowo z irchy. Ircha to materiał przypominający cienką skórkę, najlepiej sprawdzi się podczas osuszania posadzki po wcześniejszym jej umyciu inną końcówką, nie pozostawia smug. Mopy sznurkowe w porównaniu z paskowymi są bardziej trwałe i lepiej usuwają zabrudzenia. Paski bardzo często ozdobione są różnymi wzorami. Oprócz ozdoby pełnią jeszcze jedną ważną funkcję – lepiej czyszczą zabrudzenia.
Mopy płaskie do podłogi
Mopy płaskie mogą mieć prostokątną lub trójkątną stopę czyszczącą, która najczęściej pokryta jest mikrofibrą (gładką lub z frędzlami). Sprawdzą się w przypadku każdej posadzki, bardzo dobrze zbierają kurz i nie pozostawiają smug. Ponadto nie wplątują się w nie zabrudzenia i można je uprać w pralce. Mopy płaskie różną się konstrukcją nakładki: może być kieszeniowa lub przyczepiana na rzepy. Aby ułatwić sobie pracę, warto dokupić wiaderko wyposażone w pedał, który po naciśnięciu wyciska wodę z końcówki mopa. Na rynku dostępne są mopy płaskie z wyciskaczem wody. Naciskając specjalny przycisk na uchwycie, usuwamy nadmiar wody z materiału. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy kupować specjalnego wiaderka do odwirowywania wody. Innym udogodnieniem jest spryskiwacz. Do umieszczonego na trzonku pojemnika wlewamy wodę i detergent. Podczas mycia możemy spryskiwać podłogę.
Mopy obrotowe do podłogi
Wyposażone są w obrotową głowicę. Mopy obrotowe bardzo często dostępne są w zestawie z wiadrem wyposażonym w pedał, który po naciśnięciu wyciska z końcówki sporą ilość wody. Nie musimy nawet zdejmować jej z trzonka. Kupując mop obrotowy, warto wybrać ten wykonany z mikrofibry lub bawełny. Dostępne są również nakładki z włókien syntetycznych, jednak szybciej ulegają zniszczeniu.
Mopy parowe do podłóg
Urządzenia te emitują parę wodną, która doskonale usuwa wszelkie zabrudzenia, nawet tłuszcz. Ponadto gorąca para eliminuje bakterie. Mopy parowe mogą mieć różne nakładki, np. ściereczki z mikrofibry do podłogi, nakładki do czyszczenia tapicerki i blatów, mycia okien, szorowania szczelin czy plastikowy skrobak. Z reguły są też łatwe w obsłudze i nie wymagają użycia żadnych detergentów.
autor: Asia
zdjęcia: Vileda